گرمابه صفا
گزارش خطا

گرمابه صفا

  • به روز رسانی : ۱۸/۴/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 1,799
  • ایران Iran - استان قزوین - قزوین
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: قزوین، انتهای خیابان مولوی

جاهای دیدنی قزوین: گرمابه صفا

 

گرمابه صفا یا حمام صفا یا حمام حاج محمدرحیم در انتهای خیابان مولوی شهر قزوین واقع شده و از آثار دوره قاجاریه به شمار می‌رود، گرمابه صفا مهم‌ترین گرمابه قزوین می‌ باشد. این حمام بر اساس کتیبه موجود در سال ۱۲۵۹ هجری قمری توسط حاجی حسن بن حاجی عبدالله تبریزی ساخته شده و یکی از مشهورترین و منحصر به فردترین حمام‌های شهر قزوین است.

بنای حمام به وسعت تقریبی ۱۱۰۰ مترمربع، از دو قسمت مردانه و زنانه تشکیل شده بود که هنگام احداث خیابان مولوی، قسمتی از حمام و ورودی آن تخریب و ورودی جدیدی برای آن ساخته شد.

جاهای دیدنی قزوین- گرمابه صفا (۳)

در اطراف حوض سربینه حمام که با سنگ‌های مرمر نفیس فرش شده است، چهار سنگ‌آب به شکل کاسه و کشکول از سنگ مرمر بر پشت تندیس چهار شیر، که آن‌‌ها نیز از مرمر تراشیده شده‌اند، نصب شده است. میان سنگ‌آب‌ها یک صندلی سنگی قرار داده شده است. پوشش گنبدی‌شکل سربینه بر روی هشت ستون سنگی بسیار زیبا استوار شده است. سربینه حمام با راهرویی به گرمخانه پیوند می‌یابد. گرمخانه نیز دارای تاقی گنبدی شکل است که بر ستون‌های سنگی استوار شده است. کف این قسمت نیز از سنگ مرمر است. به طور کلی تمام سربینه، خلوت‌ها، صحن، ازاره‌های داخل حمام،‌ حوض‌ها، سنگ‌ها و چاله حوض از سنگ مرمر صیقلی نفیس ساخته شده است. استخر در قسمت غرب گرمابه قرار گرفته است. حمام زنانه کوچک‌تر از حمام مردانه و بدون ستون سنگی است. درِ آن از کوچه‌ جنب حمام مردانه است. مصالح به کار رفته در آن سنگ،‌ آجر، سنگ مرمر و ملاط ساروج است.

 

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 2.5 از 5 (از مجموع 1 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی