کوه نیزوا
گزارش خطا

کوه نیزوا

  • به روز رسانی : ۴/۶/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 825
  • ایران Iran - استان سمنان - مهدی شهر
  • نوع : جاهای دیدنی مناظر طبیعی
  • آدرس: سمنان، مهدی شهر، شهمیرزاد، جاده چاشم، شمال شرقی روستای چاشم

جاهای دیدنی سمنان: کوه نیزوا

 

کوه نیزوا در دهستان چاشم و در شهمیرزاد، استان سمنان واقع شده است. این قله بلندترین قله شهرستان مهدیشهر و دومین قله مرتفع استان سمنان پس از قله شاهوار شاهرود است.

به زبان محلی مازندرانی نیزوا مرکب از «نی+ز+وا» می‌ باشد که اشاره به شدت باد دارد، البته بعضی اعتقاد دارند که مرکب از دو کلمه نیزه+وا تشکیل شده است. در زبان کهن مردم لارستان جنوب ایران نزوا به معنی مه و بخار متراکم ابتدای روز می‌ باشد که البته کمتر صبحگاهی است که روستای چاشم و نیزوا بدون مه و شبنم باشد.

 

جاهای دیدنی سمنان کوه نیزوا (۲)

 

ضمنا در منطقهٔ باستانی خرند در پای نیزوا و در شرق چاشم ارتباطاتی با مردم جنوب و خلیج فارس کشف شده است، صدف‌هایی درگورستان خرند کشف گردیده که متعلق به خلیج فارس می‌ باشد.

این کوه و حومه ی آن نشیمنگاه اولیه تپوریان بوده است، در دامنه های این کوه و دیگر ارتفاعات چاشم گیاهی می روید که به آن در گویش مازندرانی متکا می گویند، در بعضی از کتب به اشتباه نیزوار چاشم ثبت شده است.

انگلیسی‌ها در قدیم به اشتباه تصور می‌ کردند این کوه از علم کوه مازندران نیز مرتفع تراست اگر بپذیریم که پتشخوارگر جبال روبروی خوار و به معنی ناحیه‌ای کوهستانی با پوشش درختان اندک است بلاشک کوه نیزوا و سلسله جبال آن تا دماوند به پتشخوارگر معروف بوده است. مرحوم اعظمی سنگسری نام قدیم نیزوا را امیدوارکوه مازندران ذکر نموده است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 5.0 از 5 (از مجموع 1 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی