کوه شاه کرمان
گزارش خطا

کوه شاه کرمان

  • به روز رسانی : ۱۵/۹/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 2,664
  • ایران Iran - استان کرمان - بافت
  • نوع : جاهای دیدنی مناظر طبیعی
  • آدرس: کرمان، بافت، در نزدیکی شهر لاله زار

جاهای دیدنی کرمان: کوه شاه کرمان

 

کوه شاه یا کوه لاله زار با ارتفاع ۴۳۵۱ متر از سطح دریا را می توان زیبا ترین و مرتفع ترین کوهستان های استان کرمان دانست.

مسیر دسترسی: از مسیر های مختلفی می توان به قلل این کوهستان صعود کرد، اما بهترین مسیر شهر لاله زار، دهانه آرتی، دره لاله زار، دهانه آوش، تخت عبدالبیگی، دویال آبی و انتخاب یال سمت چپ می باشد.

مسیر شهر لاله زار بهترین مسیر از لحاظ چشم اندازهای طبیعی است. در این مسیر می توان باغات گل محمدی و همچنین چمن زار های طبیعی، بند خاکی لاله زار، سایت گردشگری لاله زار را نیز به کمال مشاهده کرد.

زیبایی این مناظر و چشم انداز ها فرای تصور است. کوهستان لاله زار که آن را به نام کوه شاه هم میخوانند در محدوده ی شهرستان بافت و در ۲۰کیلومتری شمال شرقی این شهر قرار گرفته است.

 

جاهای دیدنی کرمان کوه شاه کرمان (۱)

 

در مورد وجه تسمیه ی این کوه نظرات متعددی وجود دارد. برخی از اهالی بومی همانطور که از سنگ نوشته های تخت شاهزاده برمیاید معتقدند که کوه شاه همواره تحت محافظت و قرق شکاربانان و قرقچیان شاهان بوده و از گذشته های دور تا اواخر دوران ناصرالدین شاه قاجار، شاهان و شاهزادگان برای تفرج و شکار به این کوهستان زیبا می آمدند.

دلیل دیگری که برخی بر آن معتقدند، شکل قله ی غربی”قار باشی” است که به صورت تک قله از اکثر مناظر مشاهده می شود و با کوهستانهای اطراف اختلاف ارتفاع زیادی دارد بطوری که اگر هوا صاف و بدون غبار باشد میتوان تا سیرجان را ار بلندای این کوه دید.

قله ی قار باشی که به داشتن مناظر بدیعی در زمستان شهرت دارد، ۴۳۵۱ متر ارتفاع دارد. در گذشته ای نزدیک جنگل زیبایی از درختان ارس و کهکم و بنه دامنه های این کوهستان را پوشانده بود که به دلیل عدم حفاظت و قطع درختان برای تامین سوخت کارخانه مس و ذوب آهن و همچنین چرای بی رویه تنها آثار معدودی از آنها در چند نقطه برجای مانده است. پس از پیروزی انقلاب نام این کوه در نقشه ها و اطلس های رسمی به کوه لاله زار تغییر پیدا کرد.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 3.5 از 5 (از مجموع 1 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی