کوه بلقیس
گزارش خطا

کوه بلقیس

  • به روز رسانی : ۲۹/۹/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 936
  • ایران Iran - استان آذربایجان غربی - تکاب
  • نوع : جاهای دیدنی مناظر طبیعی
  • آدرس: زنجان، ماهنشان، جاده دندی به تخت سلیمان، روبروی روستای قراولخانه (سمت راست جاده)

جاهای دیدنی زنجان: کوه بلقیس

 

کوه بلقیس در مرز استان های زنجان و آذربایجان غربی قرار دارد که در زبان محلی “بالقز” یا “هاچاداغی” نامیده می شود. این کوه به دژ تخت سلیمان یا بهمن یا بلقیس شهرت یافته است دارای دو قله تقریباً هم اندازه می باشد که دریاچه ای زیبا و کوچک بین آنها قرار گرفته است.

روی قله جنوبی استحکامات و قلعه تخت بلقیس قرار دارد. ساختمان قلعه کاملآ مدور واز سنگ بنا شده. لذا می توان تصور کرد که از این بنا به عنوان برج دیده بانی استفاده می شد. در صورت صاف بودن هوا از قله این کوه می توان قله های سهند و سبلان را مشاهده کرد.

مسیر های دسترسی به کوه بلقیس بخاطر نزدیکی دامنه کوه به جاده آسفالته و آبادای های اطراف بسیار ساده و راحت بوده و صعود به قله آن برخلاف سایر قلل مناطق کوهستانی غرب کشور در فصل صعود زمستانی کم خطر است.

 

جاهای دیدنی زنجان کوه بلقیس (۲)

 

دامنه این کوه خاستگاه گیاهان خودرو خوراکی و دارویی کمیاب ازجمله ریواس، گزنه ،آویشن ، اسطو خودوس ، کشمک ، مرزه ، ترشجه ، بولاغ اوتی ، شیرین بیان و مرزنجوش است.

همچنین از نظر تنوع جانوری نیز این کوه ، منطقه ای امن برای حیواناتی چون خرس ، شغال ، گراز ، گرگ ، روباه و خرگوش بوده و مهمتر از آن مار سمی خطرناک معروف به «افعی بلقیس» به طول حدود بیست الی پنجاه سانتیمتر به رنگ قهوه ای و سبز تیره و همرنگ سنگهای منطقه در حوالی این کوه مشاهده شده است و همین شرایط این کوه را در ردیف منطقه حفاظت شده و شکار ممنوع قرار داده و بر اهمیت آن افزوده است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 5.0 از 5 (از مجموع 1 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی