کاروانسرای قلعه سنگی
گزارش خطا

کاروانسرای قلعه سنگی

  • به روز رسانی : ۱۹/۹/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 1,011
  • ایران Iran - استان قم - قم
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: قم، در مسیر جاده ی قدیم قم به تهران

جاهای دیدنی قم: کاروانسرای قلعه سنگی

 

این کاروانسرای بزرگ که در مسیر جاده ی قم به تهران قرار دارد نسبت به سایر کاروانسراهای موجود سالم تر و پا برجا تر مانده است. علت این امر آن است که این کاروان سرا تا سال ۱۸۸۳ میلادی هم مورد استفاده ی مردم بوده است.

قدمت این سازه به گواهی چند سکه مربوط به دوران مغول که در این بنا یافت شده است به زمان مغولان و پیش از آن ها نسبت داده می شود. برخی معتقدند که قدمت این کاوانسرا مربوط به اواخر سلجوقیان است.

در اطراف کاروانسرا یک حصار بزرگ احداث کرده اند که در طول آن برج های متعددی ساخته شده است. وظیفه ی این حصار حفظ کاوان سرا از راهزنان و دزدان بوده است. بقیه ی ساختمان های کاروان سرا با ارتفاعی کمتر از ارتفاع این حصار ساخته شده اند.

 

جاهای دیدنی قم کاروان سرای قلعه سنگی (۴)

 

این بنای بزرگ به جز این که کاروانسرا بوده است، در زمان جنگ نیز به عنوان یک دژ نظامی مستحکم مورد استفاده قرار می گرفته است. قلعه در ابتدای گردنه ی کوچکی قرار دارد. در این محل یک پل وجود دارد که از زیر آن جوی باریک آب عبور می کند و آب رودخانه ای را که در ۲۵ کیلومتری کاروانسرا قرار دارد به طرف کاروانسرا می برد. بالای گردنه ، برج کوچک دیده بانی از دور پیدا ست .

مجموعاً این کاروانسرا ۳۱ اتاق دارد که در تماس مستقیم با هوای ازاد هستند و برای قرار دادن زاد و توشه ی مردم مورد استفاده قرار می گرفته است. تعدادی اتاق هم برای مسافران ویژه در نظر گرفته شده است که برای استراحت ان ها کاربرد داشته است.

قطر دیوار اطراف کاروانسرا دو تا سه متر است و در طول دیوار تعداد هفت برج با ارتفاع های ۱۰ تا ۱۴ متری وجود دارد که برای دیده بانی مورد استفاده قرار می گرفته اند.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 5.0 از 5 (از مجموع 1 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر

نزدیک ترین جاذبه هاي گردشگري به این محل :
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی