کاروانسرای تی تی
گزارش خطا

کاروانسرای تی تی

  • به روز رسانی : ۲۳/۴/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 1,058
  • ایران Iran - استان گیلان - سیاهکل
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: گیلان، جاده سیاهکل به دیلمان، قبل از آبشار لونک، خروجی جاده کاروانسرا

جاهای دیدنی گیلان: کاروانسرای تی تی

 

کاروانسرای تی تی در سمت راست ساحل شیم رود در شهرستان سیاهکل بنا شده است. در زبان محلی گیلکی تی تی به معنای شکوفه است و در اصل این کاروانسرا به کاروانسرای شکوفه معنا میدهد و در فهرست آثار ملی ایران ایران به ثبت رسیده است.

این بنا به دستور تی تی خانم از عمه های شاهان صفوی و به نام خود ایشان بنا شده و هم اکنون یکی از قدیمی ترین و زیباترین بناهای تاریخی شهر سیاهکل است. قدمت این بنا به دوران صفویه باز میگردد و از سنگ و آجر و ملات گچ و ساروج ساخته شده است.

 

جاهای دیدنی گیلان کاروانسرای تی تی (۴)

 

مکان قرار گیری کاروانسرا بر سر دو راهی رودخانه باباکوه و میثم رود است. قسمت درونی آن دارای یک حیاط در مرکز و دالان هشتی مانند برای قسمت ورود و دو ایوان در اطراف است. اطراف کاروانسرا نیز تپه ایست بسیار بلند و سرسبز که از جاذبه های طبیعی نیز برخوردار است.

این کاروانسرا به دلیل قرار گیری در مسیر و جاده سیاهکل و موقعیت مناسب این شهر آن هم در گذشته که کاروانسراهای کمی در شمال کشور بنا شده بود از اهمیت زیادی برخوردار بوده است. ورودی آن در بخش شمالی قرار دارد و از ویژگی های خاص آن این است که از جمله کاروانسراهای بیرون شهری بوده و دارای دو ایوان است. در وسط کاروانسرا نیز حوضی کوچک قرار دارد.

در چهار سمت بنا اتاقی مربع شکل به مساحت ۱۴ مترمربع بنا شده است. قبل از ورود به اتاق‌ها یک فضای نیم هشت وجود دارد. در جبهه جنوبی بنا یک فضای شاه نشین و در دو طرف آن دو اتاق همانند جبهه شمالی قرار دارد. بطور کل اصل تقارن در ساخت این کاروانسرا رعایت شده و بنا دارای محور تقارن در جهت طولی است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی