کاخ مروارید
گزارش خطا

کاخ مروارید

  • به روز رسانی : ۳/۵/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 1,632
  • ایران Iran - استان البرز - کرج
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: البرز، کرج، مهرشهر، خیابان شانزدهم، بلوار ارم

جاهای دیدنی البرز: کاخ مروارید

 

کاخ مروارید یا کاخ شمس نام یک بنا از زمان پهلوی است که در شهرستان کرج قرار دارد. این کاخ تاریخی که سکونتگاه شمس پهلوی دختر دوم رضا شاه است در منطقه خوش آب و هوای کرج یعنی مهرشهر واقع شده است.

وسعت این کاخ در حدود ۱۱۱ هکتار و با مساحتی حدود ۲۵۰۰ متر مربع می باشد. شمس پهلوی تنها فرزند رضاشاه است که علاقه ای به فعالیت‌های سیاسی نداشت برای زندگی به دور از حاشیه‌های سیاسی و هم چنین به دلیل بیماری آسم زندگی در این گوشه از کرج را انتخاب کرد. هزینه ای که برای ساخت این کاخ در نظر گرفته شده بود مبلغی بالغ بر ۱ میلیون دلار بود.

سازه‌ ی اصلی و طرح کاخ به ریخت یک سفره‌ماهی است که صدفی را دربرگرفته است. همه فضاهای معماری در زیر سقفی با فرم حلزونی و با نورگیرهای گوناگون و به‌شکل دانه‌های مروارید اجرا شده است. در ضلع شمالی کاخ و در محوطه‌ی بیرونی دریاچه نیز به‌شکل باله‌های سفره‌ماهی طراحی و اجرا شده است.

جاهای دیدنی البرز- کاخ مروارید (۶)

این بنا دربردارنده فضاهای گوناگونی از جمله تالار طلایی بار، دفتر مخصوص شمس، تالار پذیرایی، سالن سینما، سالن بیلیارد، استخر، آب‌نما، محل نگهداری پرندگان کمیاب، اتاق‌های خواب و غیره می‌باشد. یکی از مهمترین بخش‌های این کاخ اتاق صدف است که دارای تزئینات مختلفی بوده، بخصوص نمای بیرونی آن که بصورت حلزونی شکل ساخته شده است. در طراحی فضای بیرونی دریاچه کوچکی از سه طرف کاخ را احاطه کرده و به زیبایی آن افزوده است.

معماری این اثر که بخشی از تاریخ معماری مدرن است، با تاثیر از شیوه فرانک لوید رایت از پرآوازه‌ترین معماران آمریکایی است که از سوی یکی از شاگردان ایرانی‌اش به نام «عامری» شکل گرفته است.

 

سایر جاهای دیدنی البرز:

کاخ سلیمانیه

برج آرامگاهی

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 2.8 از 5 (از مجموع 2 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی