پل سردار
گزارش خطا

پل سردار

  • به روز رسانی : ۲۹/۲/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 739
  • ایران Iran - استان زنجان - زنجان
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: زنجان، ورودی تبریز، ابتدای کمربندی جنوبی، روی رودخانه زنجانرود

جاهای دیدنی زنجان: پل سردار

 

پل سردار (پل حاج سید محمد) در جنوب شرقی شهرستان زنجان، بر روی رودخانه زنجان رود واقع شده است. پل حاج سید محمد مربوط به دوره قاجار می باشد. در حدود سال ۱۳۰۰ه.ق توسط حاج سید محمد موسوی از روحانیون عصر مشروطیت و با هزینه حاج یوسف ارباب که از تجار و متمولین زنجان در دوره ناصرالدین شاه بوده ساخته شده است.

پل حاج سید محمد دارای سه چشمه یا دهانه بزرگ و دو دهانه کوچک بر روی پایه‌های سنگی با طاق‌های جناغی است. ارتفاع پایه‌های پل دو متر با سنگ‌های سفید و ملات ساروج ساخته شده اند.

 

جاهای دیدنی زنجان پل سردار (۱)

 

نمای داخلی و هسته پایه‌ها با سنگ‌های درشت رودخانه تزئین شده است. پایه‌های پل در جهت بالا به صورت چند ضلعی و در جهت پایین به نیم شکل دایره می باشد.

دهانه میانی پل از دیگر دهانه ها بزرگ می باشد این دهانه از وسط به طرفین شیب ملایمی دارد و با سنگ‌های رودخانه‌ای مفروش شده است. بستر رودخانه در محل برپایی پل، سنگ فرش بوده است و بعداً توسط سازمان میراث فرهنگی با سنگ‌های رودخانه‌ای بازسازی شده است. سطح گذرگاه پل، جان پناه‌هایی در طرفین دارد. در هسته آجری این پل نیز فضاهای خالی طاقدار زیادی تدارک دیده شده که این امر باعث سبکی وزن پل، فشار کمتر بر پایه‌ها و صرفه جویی در مصالح می‌شود.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی