پل آق قلا
گزارش خطا

پل آق قلا

  • به روز رسانی : ۱۵/۱۱/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 819
  • ایران Iran - استان گلستان - آق قلا
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: گلستان، آق قلا، خیابان شهید رجایی، کوچه شهید ابوبکر اونق

جاهای دیدنی گلستان: پل آق قلا

 

آق‌ قلا یا آق قلعه، مرکز شهرستان آق‌قلا یکی از شهرهای استان گلستان است. این شهر در ۱۸ کیلومتری شمال شهر گرگان بر جلگه‌ای هموار در کنار رودخانهٔ گرگان قرار گرفته است. پل قدیمی آق قلا روی گرگان رود قرار دارد و تنها پل دارای تزئینات آجرکاری برآمده ایران محسوب می شود. این پل از آثار دوره صفویه می باشد. پل آق ‎قلا در قدیم به منظور قشون‎کشی از منطقه استرآباد به دشت گرگان ضرورت بسیار زیادی داشته است. دیگر آنکه مسیر راه تجاری استرآباد از دوره اشکانیان باید از دشت گرگان عبور می‎کرد و پس از آن به آسیای میانه، خوارزم و بخارا می‎شد.

این پل در دوره اخیر، تعمیرات و مرمت هایی در آن صورت گرفته است. در کنار این پل در قدیم دو مناره وجود داشته که اکنون از این مناره ها اثری نیست.در کنار این پل ، پل دیگری بر این رودخانه ساخته شده است، که با احداث آن، رفت و آمد از روی پل قدیمی صورت نمی گیرد.

 

جاهای دیدنی گلستان پل آق قلا (۱)

 

از ویژگی های منحصر به فرد این پل می توان به سبک معماری خاص و هوشمندانه این پل تاریخی اشاره کرد. قدمت و اهمیت تاریخی و فرهنگی پل باعث شده که در ردیف یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری کشور قرار بگیرد.

پایه های پل در جهت شرقی مخالف جریان آب قرار گرفته تا برای شکستن فشار آب به صورت مثلثی شکل و در جهت غربی موافق جریان آب قرار گرفته و به صورت نیم دایره است. موج شکن های پل که اندازه هر یک از اضلاع مثلثی آن به ۴۵/۳ متر می رسد. بخش نیم دایره پایه ها در نمای غربی به عنوان پشتیبان بدنه پل است و آجرکاری زیبا ، به صورت عامل تزیینی در آمده است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی