نقش برجسته شکل شاه
گزارش خطا

نقش برجسته شکل شاه

 • به روز رسانی : ۶/۱۱/۱۳۹۴
 • تعداد بازدید : 873
 • ایران Iran - استان مازندران - آمل
 • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
 • آدرس: مازندران، جاده هراز به تهران، بعد از روستای بایجان، سمت راست جاده

جاهای دیدنی مازندران: نقش برجسته شکل شاه

 

این اثر تاریخی در ۶۰ کیلومتری جنوب شهر آمل در سمت غربی رود و جاده هراز و بعد از روستای بایجان پشت تونل وانا در کنار محور ارتباطی تهران به آمل واقع شده است. ادامه مسیر بعد از حرکت به سمت شمال پس از گذر از رودخانه و با حدود ۱۰ دقیقه پیاده روی می باشد.

این کتیبه در زمان ناصرالدین شاه و بدستور وی بر بدنه سنگی زیبایی بر سینه کوه و مشرف به رود هراز کنده شده است. این نقش برجسته که به شکل شاه معروف است جدیدترین و آخرین نقش برجسته تاریخی ایران در بین ۱۰۵ نقش برجسته کشف شده به شمار می‌آید. تاریخ ساخت کتیبه به تاریخ ۱۲۹۵ هجری قمری ذکر شده است.

 

جاهای دیدنی مازندران نقش برجسته شکل شاه (۴)

 

پهنای نقش برجسته شکل شاه ۸ متر و درازای آن ۴ متر است. و در آن ناصر الدین شاه سوار بر اسب در وسط و ۱۰ تن از امرای کشوری و لشکری در طرفین راست و چپ حجاری شده است. بر بالای سر این یازده تن القاب یا سمت آنان نوشته شده است. دور تا دور این نقش برجسته در حاشیه اشعاری در وصف ناصرالدین شاه نگاشته شده است. در زمان جنگ جهانی دوم بخشی از این اثر تاریخی توسط سربازان شوروی سابق از جمله صورت ناصرالدین شاه به جهت تیر اندازی این سربازان آسیب دیده ‌است. این اثر در تاریخ ۷/۷/۱۳۸۱ به شماره ۶۲۷۲ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 3.5 از 5 (از مجموع 1 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

 • Ali.Aziminia

  Ali.Aziminia - 1395/3/25

  اصلاح میکنم ، از سمت تهران قبل از تونل وانا فرعی خاکی سمت چپ

 • Ali.Aziminia

  Ali.Aziminia - 1395/3/25

  خرداد ۹۵ اینجا رو دیدم .. نقش برجسته زیبا و دیدنی .. جاده هراز ( از سمت تهران ) دقیقا قبل از تونل وانا ، فرعی خاکی سمت راست .. ماشین رو پارک میکنی و داخل دره حدود ۱۰ دقیقه پیاده روی تا برسی به این نقش برجسته زیبا و دیدنی

یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی