سایت موزه گوهر تپه
گزارش خطا

سایت موزه گوهر تپه

  • به روز رسانی : ۲/۱۰/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 1,220
  • ایران Iran - استان مازندران - بهشهر
  • نوع : جاهای دیدنی موزه
  • آدرس: مازندران، بهشهر، جاده بهشهر به نکا، شهر رستمکلا، خروجی گوهر تپه

جاهای دیدنی مازندران: سایت موزه گوهر تپه

 

از جمله آثار تاریخی در بهشهر که قدمتی مربوط به پیش از تاریخ دارد، محوطه ی بزرگ گوهر تپه است. این محوطه ی تاریخی در دو کیلومتری شمال غربی رستم آباد یا به بیانی دیگر در ۴۰ کیلومتری جاده ی بین ساری و بهشهر قرار دارد.

نکته ی قابل توجه درباره ی این تپه انسان ساز بودن آن است. به این معنی که با گذشت زمان مردم ساکن در آن منطقه با از بین رفتن مکان های قبلی به مکان های بالاتر آمده اند. و به مرور سبب تشکیل این تپه شده اند.

ساکنین این تپه انسان هایی بودند که در غارهای باستانی مازندران چون غار کومیشان، غار هوتو و غار کمربند زندگی می‌کردند و پس از خروج از غار به مرور باعث پیدایش گوهر تپه شدند.

 

جاهای دیدنی مازندران موزه گوهر تپه (۸)

این تپه در طول دوره های مختلف زندگی انسان های پیش از تاریخ مورد توجه بوده و به مرور پیشرفت کرده و گسترش یافته است. به گواهی تاریخ، در این منطقه و در عصر نوسنگی زندگی روستا نشینی رواج داشته و در دوره برنز و مفرغ در آن، شهر نشینی گسترش یافته است.

شایان ذکر است بنا شدن این منطقه در دشتی رسوبی که جنوب آن جنگل های انبوه قرار دارد از نقاط قوت گوهر تپه به شمار می آید. در این منطقه طی کاوش های پیاپی آثار تاریخ یافت شده است که از جمله ی آن ها می توان به جنگ افزارهای مفرغی و آهنی شامل سرنیزه، خنجر و هم چنین اشیای تزیینی (آویز، گردنبند، دستبند و …) و سایر اشیا اشاره کرد. همچنین سازمان میراث فرهنگی در این منطقه موزه سرباز باستان شناسی افتتاح کرده است که بسیار مورد توجه بازدید کنندگان قرار گرفته است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی