موزه گنجینه رشت
گزارش خطا

موزه گنجینه رشت

  • به روز رسانی : ۲۶/۲/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 1,201
  • ایران Iran - استان گیلان - رشت
  • نوع : جاهای دیدنی موزه
  • شماره تماس : 981332246362+
  • آدرس: گیلان، رشت، سبزه میدان، خیابان طالقانی

جاهای دیدنی رشت: موزه گنجینه رشت

 

موزه گنجینه رشت بنایی قدیمی با قدمت بیش از ۷۰ سال در زمینی به وسعت ۷۰۰مترمربع با زیربنایی به وسعت ۵۶۰ مترمربع که در خیابان طالقانی رشت قرار دارد این بنا منسوب به میرزاحسین خان کسمایی در سال ۱۳۴۹ وزارت فرهنگ وهنر این بنا را خریداری و تبدیل به موزه نمود، این موزه از ساعت ۸ صبح الی ۱۸ عصر دایر می باشد.

این موزه شامل ۴ بخش می باشد:

مردم شناسی، خانه روستایی، تندیس چوبی، باستان شناسی

موزه گنجینه رشت (۷)

بخش مردم شناسی

غرفه های مربوط به این بخش در طبقه اول موزه قرار دارد پس از ورود به موزه در سمت راست غرفه ای وجود دارد که در آن مجسمه ای مومی یک مرد چوپان تالش ، ایستاده باپیراهن و شلوار و گیوه ، با چماقی در دست دیده می شود. پیر مرد (چانچو)به دست چناچو چوبی است که بر دوش نهاده می شود.که برای فروش مرغ و تخم مرغ به شهر آورده و در غرفه دوم سه زن گیلان روستایی با لباسهای مجلسی خاص خود قرار دارد ودر ویترین های بعدی از ابزار و وسایل روشنایی و ظروف گوناگون دیده می شود مانند چراغ ، سماور ، چراغ موشی فیتیله دار – پی سوز دار .
درراهروی باریک جنب سالن شرقی غرفه ی دیگری معرف به غرفه زندگی ایوان وجود دارد.این غرفه یک خانه روستایی باسقف کاهی پوش را نشان می دهد که در آن یک زن در حال خواباندن بچه ای در گهواره است ووسایل مورد نیاز یک زندگی روستایی ساده مانند گمج،قندشکن- استکان – خاک انداز- ظرف شیر خوری .

بخش باستان شناسی

بخش باستان شناسی موزه رشت در زیرزمینی یا سرداب ساختمان قرار دارد و معرف عظمت و شکوه این خطه و فرهنگ باستان مردمان آن است .
برخی از آثار پیش از اسلام موزه رشت حاصل اکتشافات و برخی دیگر به استان شناسی سایر نقاط کشور تعلق دارد و به منظور شناخت و تبادل فرهنگی در این بخش قرار گرفته اند .اشیاء موجود در این بخش شامل :

ظروف تدفین، سفـال، الهه مادر و گیلمگش، زیور آلات، شیشه، پیکرک های حیوانی، گورستان باستانی گردنه سربویه املش، قلعه رودخان.

 

سایر جاهای دیدنی رشت:

خانه میرزا کوچک خان جنگلی

عمارت کلاه فرنگی رشت

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 3.8 از 5 (از مجموع 1 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی