موزه علی اکبر صنعتی
گزارش خطا

موزه علی اکبر صنعتی

جاهای دیدنی تهران: موزه علی اکبر صنعتی

 

علی‌اکبر صنعتی (۱۲۹۵ – ۱۳ فروردین ۱۳۸۵) نقاش و مجسمه‌ساز ایرانی است. او تنها هنرمند ایرانی است که دو موزه به نامش ثبت شده‌ است: موزه صنعتی (کرمان) و موزه صنعتی (تهران) یا همان موزه هلال‌احمر در میدان توپخانه تهران. صنعتی یکی از مجسمه‌سازان قدیمی عصر جدید ایران است. این موزه در سال ۱۳۵۲ به دست استاد علی اکبر صنعتی ساخته شد.

در ۲۸ مرداد تمام مجسمه‌های او توسط مزدوران خشمگین تخریب شد، اما این تنها باری نبود که مجسمه‌های وی در هم شکسته می‌شد. نمایشگاهی که در میدان راه آهن در ملک پسر حاج علی اکبر به طور دایم برپا بود هم در انقلاب ۵۷ نابود شد.

 

جاهای دیدنی تهران موزه علی اکبر صنعتی (۲)

 

پیش از متروک شدن این موزه حدود هزار تابلو و بیش از هزار مجسمه گچی، سنگی و برنزی از شخصیت‌های علمی و ادبی‌ ایران و پیکره هایی از تیپ‌های گوناگون اجتماعی که توسط استاد صنعتی خلق شده بود در این موزه نگهداری می شد.

ساخت متروی تهران و باز شدن یکی از درهای ایستگاه متروی امام خمینی (ره) زیر ساختمان موزه باعث شد به بهانه احتمال ریزش ساختمان این موزه به حالت تعطیل در بیاید. اگرچه این موزه در سال ۸۵ در فهرست آثار ملی قرار گرفت، اما سال هاست که از سوی شهرداری، هلال احمر و سازمان میراث فرهنگی رها شده و به ساختمانی متروک مبدل شده است.

این موزه دارای‌ سالن تئاتر، نمایشگاه تک چهرها و موزه مردم‌شناسی است‌. بر اساس برخی اخبار، شهرداری و هلال احمر با کمک سازمان میراث فرهنگی این روزها مرمت این موزه را آغاز کرده اند.

از مشهور ترین کارهای او فرشته عدالت است که در ورودی کاخ دادگستری تهران به همراه استاد ابوالحسن صدیقی و ارژنگ رحیم زاده آن را طراحی و ساختند.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر

نزدیک ترین مراکز اقامتي به این محل :

نزدیک ترین مراکز تفريحي به این محل :

نزدیک ترین مراکز خريد به این محل :

نزدیک ترین جاذبه هاي گردشگري به این محل :
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی