موزه شاهرود
گزارش خطا

موزه شاهرود

جاهای دیدنی شاهرود: موزه شاهرود

 

ساختمان موزه شاهرود به سبک معماری در اواخر دوره قاجاریه و اوایل دوره پهلوی و به نام بلدیه بنا شده است. ساختمان موزه با زیر بنای ۴۶۸ متر مربع در دو طبقه طراحی گردیده است.

بنای فوق پس از مرمت و احیاء در اسفند سال ۱۳۶۷ برای بازدید و استفاده پژوهشگران شروع به کار نموده است . موزه مردم شناسی و باستان شناسی شاهرود موزه ای استانی می باشد، از این رو سعی شده اشیاء و آثار هر بخش به تفکیک نگهداری در معرض دید بازدید کنندگان قرارگیرند. این موزه دارای گنجینه آثار تاریخی و فرهنگی، باستان شناسی و مردم شناسی می باشد.

 

جاهای دیدنی شاهرود- موزه شاهرود (۳)

 

بخش مردم‌شناسى: طبقهٔ‌ دوم موزه به بخش مردم‌شناسى اختصاص دارد که دارای سه اتاق و یک سالن نسبتاً بزرگ است. این فضاها با راهرویى که در وسط آن‌ها قرار دارد با یکدیگر ارتباط دارند. از فضاى راهرو نیز براى نشان دادن صحنه‌هایى از موضوعات مردم‌ شناختى استفاده شده است. این بخش شامل دامداری ، کشاورزی ، پوشاک ، زیورها ، دست بافت ها و اسناد و قباله ها ، فنون پخت نان، ابزار کارهای تولیدی و فنون ، ابزار و وسایل تعزیه خوانی و طب سنتی و نیز تصاویری از فعالیت ها و شئون گوناگون مردم شناسی که از عمق زوایای زندگی مردم از روستاها فراهم آمده است.

بخش باستان شناسی: این بخش موزه در طبقه هم کف و شامل چهار اتاق و راهرو می باشد که آثاری مربوط به قبل از میلاد مسیح دوره پیش از تاریخ ، آثار دوره اسلامی در آن وجود دارد. بخش باستان شناسی داراى شش اتاق با سقف ضربى ترکدار است که در دو جناح شمالى و جنوبى قرار دارند که این دو قسمت را راهروى نسبتاً پهنى به یکدیگر مرتبط مى‌سازد. این بخش شامل اشیایی همچون پوشاک سنتی، زیورآلات، دست بافت ها، اسناد و قباله ها می باشد.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی