موزه زیلو میبد
گزارش خطا

موزه زیلو میبد

  • به روز رسانی : ۲۰/۲/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 526
  • ایران Iran - استان یزد - میبد
  • نوع : جاهای دیدنی موزه
  • آدرس: یزد، میبد، خیابان امام، بلوار قاضی میر حسین

جاهای دیدنی یزد: موزه زیلو میبد

 

موزه زیلو در استان یزد، شهرستان میبد خیابان امام، بلوار قاضی میر حسین قرار دارد. این موزه زیلو درحال حاضر در سالن شرقی کاروانسرای میبد واقع شده است. یکی از کهن ترین صنایع دستی ایران زیلو می باشد. که بعنوان فرش و زیرانداز جهت مصارف خانگی و در مکان های عمومی بویژه مساجد ، مدارس و زیارتگاهها مورد استفاده همگان قرار می گرفته است.

زیلوهای قدیمی مساجد میبد تشکیل دهنده تعدادی زیادی از آثار این موزه میباشد. قدیمی ترین اثر به سال ۸۰۸ هجری قمری بر می گردد. در گذشته زیلو بیشتر در مناطق شهری و روستایی و بویژه در نواحی گرم و خشک مورد استفاده قرار میگرفته در صورتی که دیگر انواع فرش ها ، بیشتر در محیط های عشایری و سردسیر رواج یافته داشته است. بیشترین و بهترین زیلو در دیرباز در میبد یزد بافت میشده است. زیلوها از این منطقه به اقصی نقاط ایران و حتی صادارت آن به خارج از کشور صورت میگرفته است.

 

جاهای دیدنی یزد موزه زیلو میبد (۲)

 

بافت زیلو نیز در شهرهای فارس، خراسان و آذربایجان و نواحی پیرامون کویر رواج نیز بافته می شده است.اکثر مردم از تفاوت گلیم و زیلو بی خبر هستند، در واقع این دو دستبافته از نظر مواد خام مصرفی و از لحاظ نوع بافت با هم فرق دارند. زیلو با زندگی جامعه کشاورزی و روستایی سازگاری دارد، زیرا تار و پود آن از پنبه است و گلیم با معیشت دامداری و شیوه تولید عشایر متناسب است.

مصالح گلیم بیشتر از پشم است و مناسب برای مناطق سردسیر و مصالح زیلو از نخ پنبه ای و مناسب برای مناطق گرمسیر است. هم اکنون بازدید از این موزه به طور رایگان مورد استفاده همگانی می باشد.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی