موزه تاریخ چای
گزارش خطا

موزه تاریخ چای

  • به روز رسانی : ۱۹/۶/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 1,432
  • ایران Iran - استان گیلان - لاهیجان
  • نوع : جاهای دیدنی موزه
  • آدرس: گیلان، لاهیجان، انتهای خیابان کاشف شرقی، بعد از میدان دکتر حشمت، در میان خیابان شهید هاشمی نژاد و کاشف شرقی

جاهای دیدنی گیلان: موزه تاریخ چای

 

موزه تاریخ چای و آرامگاه کاشف السلطنه بنیان گذار صنعت چای ایران از مکانهای دیدنی استان گیلان و شهرستان لاهیجان است که همه ‌روزه پذیرای بسیاری از گردشگران است. این موزه تنها موزه تخصصی چای در کشور است که صنعت چای ایران را از ابتدای ورود به کشور تا وضعیت فعلی اش به مخاطبان معرفی می‌کند.

کاشف السلطنه در سال ۱۲۷۴ هجری خورشیدی ۴۰۰۰ هزار نهال چای از هند خریداری و به ایران و شهر لاهیجان آورد. ایشان بر این باور بود که نباید پول مملک برای خرید چای، قند و نفت از ایران خارج شود. در آن سالها ده کرور تومان (پنج میلیون تومان) برای واردات چای هزینه می شد. ریاست سازمان چای در زمان رضاشاه به ایشان واگذار شده بود.

مزار کاشف ‌السلطنه “پدر چای ایران” روی تپه‌ای از چای که توسط وی در سال ۱۳۰۷ شمسی خریداری شده بود جای دارد، ابتدا به وصیت کاشف‌ السلطنه مزار وی از مرمر سیاه و بدون سقف و حفاظ و در میان بوته‌های چای بود اما اندکی بعد مقرر شد که دو درصد درآمد چای به ساخت مقبره‌ای درخور شأن او اختصاص یابد.

 

موزه تاریخ چای ایران در سالن مستطیل ‌شکل نسبتاً وسیعی در جوار برج آرامگاه کاشف السلطنه واقع شده است. این مجموعه هم اکنون با داشتن ادوات و وسایل سنتی و تخصصی مربوط به چای و مدارکی مربوط به چگونگی فعالیت‌های پدر چای ایران، همه روزه پذیرای بسیاری از افراد بومی و نیز گردشگران است.

جاهای دیدنی گیلان -موزه تاریخ چای لاهیجان (۷)

در موزه تاریخ چای ایران ۵۳۲ قلم اشیای تاریخی ثبت شده است. غرفه‌های این تالار در دیوارهای جانبی و به ‌صورت جعبه آئینه‌ای سراسری ایجاد شده است، در طبقه همکف در داخل ویترینها دو سماور روسی، سینی نقره، انگاره ساخت اصفهان، پیمانه و جعبه چای، چپق کیسه توتون، قهوه‌خوری چینی، مشربه و دست‌نوشته‌های کاشف‌السلطنه در معرض دید قرار گرفته‌اند.

در ویترین های طبقه دوم ظروف سفالی، زیورآلات و اشیای عصر اشکانی و سلجوقی، اسناد و قباله، تسبیح، جاجیم، پیمانه شیر، هاون چوبی، تغار کوچک چوبی، تنگ و غیره به نمایش در آمده است. همچنین مراحل کشت، برداشت نگهداری و پرورش بوته چای و فرآوری و آماده سازی آن نیز در غرفه‌های متعدد نشان داده شده است.

 

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 2.7 از 5 (از مجموع 3 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی