موزه تاریخی طبیعی شیراز
گزارش خطا

موزه تاریخی طبیعی شیراز

  • به روز رسانی : ۸/۹/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 4,724
  • ایران Iran - استان فارس - شیراز
  • نوع : جاهای دیدنی موزه
  • آدرس: فارس، شیراز، خیابان آزادگان

جاهای دیدنی شیراز: موزه تاریخی طبیعی شیراز

 

یکی از مکان های گردشگری شهر تاریخی شیراز موزه تاریخی طبیعی و تکنولوژی دانشگاه شیراز است که در ابتدا با انتقال مجموعه شخصی آقای دکتر صدرالدین شریفی در سال ۱۳۵۳ در خیابان پوستچی افتتاح و در اسفند ماه ۱۳۵۹ به ساختمان واقع  در اراضی ده هکتاری موقوفه صاحبدیوانی معروف به شاهیجان در بلوار مدرس خیابان کوی آزادگان شیراز انتقال یافت.

دانشگاه شیراز در سال ۱۳۵۳ بر پایه موازین علمی و فنی تأسیس شد. یک مرکز علمی در درجه اول در خدمت آموزش و پژوهش کشور قرار گرفت با هدف ایجاد مجتمع ده گانه موزه های که دارای بخش‌ های جانورشناسی,حشره شناسی ,گیاه شناسی, آناتومی, زمین شناسی ,مردم شناسی,تمبر و اسکناس ، هنر، کارگاه فنی و تاکسیدرمی و بخش سمعی و بصری و کتابخانه و موزه‌های علوم و تکنولوژی است.

 

جاهای دیدنی شیراز موزه تاریخی طبیعی شیراز (۴)

 

این موزه به منظور بالا بردن سطح دانش عمومی جهان آفرینش و شناخت ارزش وجودی جانوران، گیاهان، کانیها و فسیلها در زندگی انسان و محیط زیست و پی بردن به قدرت نایزال پرودگار و کمک به آموزش بهتر علوم و نیز جبران کمبود آزمایشگاههای مجهز مربوط به علوم فوق و انجام قسمتی از رسالتی که یک دانشگاه پیشرفته از نظر آموزش و پژوهش بعهده دارد ایجاد شده است.

موزه تاریخ طبیعی و تکنولوژی برگیرنده نمونه های انواع جانواران گیاهان، کانیها، سنگها و فسیلها بعنوان مرجعی برای مراجعه و مطالعه علاقمندان به علوم طبیعی و دانشمندان و دانش پژوهان داخلی و خارجی مورد استفاده واقع شد.

در بخش جانورشناسی این موزه ۲۵۰۰ نمونه از بی‌مهرگان و مهره‌داران (شامل دوزیستان و خزندگان و پرندگان)، بخش این موزه عبارتند از :گیاهان زینتی و دارویی بیش از ۶۰ گونه گیاه دارویی، در بخش زمین‌شناسی فسیل ماهی با عمر۷۰ میلیون سال، کانی‌های معدنی و انواع سنگ‌ها و فسیل‌ها ،ونمونه‌های کم نظیر، جذاب و دیدنی عجیب الخلقه هایی از قبیل جنین دو قلوی پسر از سینه به هم چسبیده، نقش برجسته سیاه خان لپویی مردی با قد ۲۵۶ سانتی متر می‌باشد که نمودی از بیماری غول آسایی یا ژیگانتیسم انسان ،بزغاله دو سر، مرغ چهارپا، گوساله دو سر، بره هشت پا و قوچ چهار شاخ ، را می‌توان نام برد.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 3.8 از 5 (از مجموع 4 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی