منطقه حفاظت شده دیزمار
گزارش خطا

منطقه حفاظت شده دیزمار

  • به روز رسانی : ۳۰/۲/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 751
  • ایران Iran - استان آذربایجان شرقی - جلفا
  • نوع : جاهای دیدنی مناظر طبیعی
  • آدرس: آذربایجان شرقی، در حوزه استحفاظی شهرستان های خدافرین، ورزقان، جلفا

جاهای دیدنی آذربایجان شرقی: منطقه حفاظت شده دیزمار

 

منطقه حفاظت شده دیزمار منطقه ای کوهستانی و جنگلی است که در حوزه استحفاظی شهرستان های خدافرین، ورزقان و جلفا در شمال استان آذربایجان شریی قرار دارد.

متصل شدن به مناطق حفاظت شده کیامکی در غرب، ارسباران در شرق منطقه و همچنین پارک ملی زاگاتای جمهوری آذربایجان و ارمنستان در شمال، این منطقه را بعنوان یک کردیدور مهم حیات وحش در سطح محلی، ملی و بین المللی مطرح نموده است.

گونه های جانوری منطقه حفاظت شده دیزمار حدود ۳۲۰ گونه با وجود گونه های منحصر بفرد نظیر سیاه خروس و شوکا است. سایر جانوران این منطقه شامل کل و بز وحشی، گراز، خرس قهوه ای، سیاه گوش، گربه وحشی، گربه جنگلی، پلنگ، روباه ،شغال و گرگ و از پرندگان سیاه خروس قفقازی، کبک، کبک دری، دراج و قرقاول ارسباران می باشند.

جاهای دیدنی آذربایجان شرقی -منطقه حفاظت شده دیزمار (۳)

عبور رودخانه ارس از این منطقه که از چندین کشور سرچشمه گرفته و دارای تنوع زیستی بالایی می باشد، اهمیت این منطقه را دو چندان نموده است. موقعیت جغرافیایی از جمله شرایط توپوگرافیکی، وضعیت اقلیمی منطقه موجب تراکم شبکه هیدرولوژیکی گردیده و متناسب با پراکنش گونه های گیاهی و جانوری آب مورد نیاز در منطقه وجود دارد که ۶ رودخانه با جریان نسبتا دائمی شامل الگنه چای، مرداناقم، قولان، ایشتوبین، دلن سرا و مسن چای می باشد.

 

سایر جاهای دیدنی آذربایجان شرقی:

تالاب قره قشلاق

دریاچه سد ارس

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی