مقبره سید محمد مجتهد
گزارش خطا

مقبره سید محمد مجتهد

  • به روز رسانی : ۲/۹/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 859
  • ایران Iran - استان زنجان - زنجان
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: زنجان، خیابان امام، مابین بازار پایین و مزار پایین، خیابان نواب صفوی

جاهای دیدنی زنجان: مقبره سید محمد مجتهد

 

مقبره سید محمد مجتهد در شهر زنجان و در اواسط خیابان نواب صفوی، حد فاصل بازار پائین و قبرستان پائین قرار دارد. سید محمد مجتهد سردانی از مجتهدین بنام زنجان در عصر خود بود. او در در قریه سردان طارم به دنیا آمد. نام پدرش سید قاسم و نام پدربزرگش سید عزالدین بود.

ایشان در زمان فتحعلیشاه قاجار به دستور عبدالله میرزا دارا حاکم زنجان از قریه سیردان طارم به زنجان آورده شده تا در مسجد جامع شهر ضمن اقامه نماز جمعه و جماعت و ترویج دین، حوزه علمیه نیز دایر نمایند.

او فتوای قتل علی محمد باب را در ابتدای سلطنت ناصرالدین شاه صادر کرد و در طرد و دفع بابیت از زنجان نقش بسیار مهمی داشت. وی از جمله افرادی بود که در مقابله با شورش بابیان زنجان حضور داشته و در کتاب لسان الصدق خود خاطراتی از این جنگ بیان می کند.

پلان آرامگاه به شکل هشت ضلعی است و در هر یک از اضلاع هشتگانه یک واحد ایوان تعبیه شده و سقف آن ها را قوسهای پنج او هفت تند پوشش می نماید. برفراز این حجم گنبدی از نوع دو پوششی و با ساقه نسبتاً بلند استوار گشته و ساقه آن با کلمه علی (ع) به خط کوفی معقل مزین گشته است. این بنا در زمان احداث، در خارج از شهر بوده است ولی هم ­اکنون، مراکز تجاری آن را در میان گرفته ­اند.

از آثار سید محمد مجتهد میتوان به انیس الفقها در هفت جلد، رساله عملیه به همرا توضیحاتی در اصول دین، رساله در شرایط مسافر به امر استادش علامه کلباسی، مناسک حج، حاشیه بر معالم اصول (نا تمام) اشاره کرد.

او سر انجام در سال ۱۲۶۹ ه.ق فوت کرده و بر پیکر او مقبره مجتهدی زنجان بنا شد. در تاریخ ۲۸ دی ۱۳۷۹ این بنا با شمارهٔ ثبت ۲۹۶۷ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی