مسجد نو
گزارش خطا

مسجد نو

  • به روز رسانی : ۶/۹/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 1,112
  • ایران Iran - استان فارس - شیراز
  • نوع : جاهای دیدنی اماکن مذهبی
  • آدرس: فارس، شیراز، میدان احمدی، روبروی آرامگاه شاهچراغ

جاهای دیدنی شیراز: مسجد نو

 

مسجد نو بزرگترین و کهن ترین مسجد شیراز است که در حال حاضر محل برگزاری نماز جمعه شیراز است. مسجد نو روبروی آرامگاه شاهچراغ (ع)  در غرب میدان احمدی قرار دارد.

بنای اولیه این مسجد در بین سال‌های ۵۹۸ تا ۶۱۵ هجری قمری به دستور اتابک سعد بن زنگی حاکم وقت فارس به مدت ۱۷ سال ساخته شده است. حاکم در هنگام  بیماری فرزندش، نذر کرد که در صورت بازیابی سلامتی ایشان ، خانه خود را خراب و به جای آن مسجد بسازد. این حاکم بعدها به نذر خود وفا کرد و مسجدی به نام مسجد اتابک را بنا کرد.

 

جاهای دیدنی شیراز مسجد نو (۴)

 

در گذشته چندین نوبت در اثر زمین‌لرزه‌های گوناگون این مسجد ویران و از نو ساخته شد. بنابراین به مسجد نو نام گذاری شده است. از بازسازی ها و تعمیرات مسجد که در طول دوره های مختلف صورت گرفته است ، می توان به این موارد اشاره کرد : بین سال های ۱۲۷۱ تا ۱۲۷۳ توسط حاجی میرزا علی اکبر قوام الملک شیرازی بازسازی گردید . در سال ۱۳۰۱ ه-. ق توسط فتحعلی خان ، پسر میرزا علی اکبر قوام الملک – دوباره ساخته شد . در سال ۱۳۵۰ه-.ق ، معین الشریعه واعظ اصطهباناتی، از طرف حاجی محمد باقر بهبهانی ، مسجد را تعمیر و سردر را از نو بنیاد کرد . در دوره های اخیر، ازطرف اداره باستان شناسی، تعمیرات و مرمت هایی صورت گرفته است .

این مسجد دارای ۴ ورودی است که در کل مساحتی حدود ۰۰۰/۲۰ متر مربع می باشد.که از طریق رواق ها و دالان هایی و ایوان ها به صحن بزرگ مرکزی راه پیدا می کند. در شمال و جنوب این ساختمان، دو رواق بسیار بلند به ارتفاع ۳۰ متر و عرض ۲۵ متر ساخته شده‌است. در هر سوی این رواق‌ها، ۱۲ طاق کم ارتفاع وجود دارد. این مسجد دارای دو حیاط کوچکتر در طرف جنوبی معروف به باغچه که به دبستانی تبدیل شده و دیگری حیاط منجلاب مسجد است . پشت رواق جنوبی، شبستان گسترده‌ای و. در ضلع‌های شرقی و غربی، ایوان بزرگی در وسط قراردارند که هر طرف آن شش اتاق ساخته شده‌ است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 3.5 از 5 (از مجموع 2 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی