مسجد مشیر
گزارش خطا

مسجد مشیر

  • به روز رسانی : ۲۴/۹/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 775
  • ایران Iran - استان فارس - شیراز
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: فارس، شیراز، محله سنگ سیاه، جنب بازارچه ارامنه

جاهای دیدنی شیراز: مسجد مشیر

 

مسجد مشیرالملک، زیباترین مسجد دوره قاجاریه در شیراز است که یکی از شاهکارهای اسلامی در این عصر محسوب می‌شود و از ساخته‌های میرزا ابوالحسن خان مشیرالملک والی فارس است.

این مسجد در محله قدیمی سنگ سیاه و جنب بازارچه ارامنه و نزدیک به محله سرباغ (خیابان قاآنی) قرار دارد. که پی‌ریزی آن در سال ۱۲۶۴ هجری قمری آغاز شد و در سال ۱۲۷۴ هجری قمری پس از ۱۰ سال به پایان رسید.

سبک معماری تقلید شده از مسجد نصیر الملک و مسجد وکیل می باشد. در قسمت شمال مسجد شبستانی کوچکی است که با کاشیهای  رنگی نقوش زیبا پوشیده شده  و سقف آن به طرز زیبایی مقرنش کاری شده است.

 

جاهای دیدنی شیراز مسجد مشیر (۴)

 

کاشی هفت رنگ مسجد مشیر نقش گل و بوته دارد و رنگ ته مایه زرد آن بر خلاف رنگ صورتی مسجد نصیر الملک سبب شادی می‌شود.

در پیشانی شبستان طاقهای بلندی است که از آیات قرآنی با خط درشت ثلت نوشته شده و بر فراز شبستان دو گلدسته کاشیکاری شده است. وسط مسجد حوضی به طول ۲۵ و به عرض ۱۰ متر ساخته شده  که این حوض از سنگ یکپارچه و آب خیرات پر می‏شده است.

در قسمت شرق مسجد هم طاقهای بلندی که با کاشی مقرنس کاری شده است.در پشت طاقها دالان و درب بزرگ مسجد به بازار ارمنی ها گشوده می شود. مسجد دارای محراب کاشی کاری شده که برآن سوره توحید با خط نسخ نوشته شده است.

در بلندای شبستان اصلی نخستین ساعت بزرگ وارد شده به استان فارس دیده می شود. مرمت این بنا از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فارس آغاز شد. به گفته کارشناس میراث فرهنگی، سنگفرش کف حیاط، دیواره‌های بیرونی و بخشی از دیواره‌های درونی، شبستان بهاره و پاییزه نیاز به مرمت دارند. به‌دلیل کم توجی و استفاده از درب و پنجره‌های فلزی به‌واسطه وزن زیاد پنجره‌ها، بخش‌هایی از طاق‌ها را تحت فشار زیاد و تخریب کرده،و به پایداری این عمارت کمک  نکرده است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 5.0 از 5 (از مجموع 1 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی