مسجد عمادالدوله
گزارش خطا

مسجد عمادالدوله

جاهای دیدنی کرمانشاه: مسجد عمادالدوله

 

مسجد زیبا و معنوی عمادالدوله یکی از باشکوه‌ ترین مساجد ساخته شده در قاجاریه است که در شهر کرمانشاه واقع شده است. این مسجد در سال ۱۲۸۵ هجری قمری به وسیله امام قلی میرزا عمادالدوله والی غرب ایران در بازار زرگرهای شهر کرمانشاه ساخته شده است.

این مسجد دارای یک صحن مرکزی است که در پیرامون آن را حجره های طلاب فرا گرفته است. طلابی که قصد سکونت و تحصیل در این فضا را دارند، طبق وقف نامه با شرایط خاصی باید در آن ساکن شوند و به تحصیل علوم دینی بپردازند.

 

جاهای دیدنی کرمانشاه مسجد عمادالدوله (۱)

 

در کاشی‌کاری ایوان مسجد، کتیبه‌ای قرار داده شده است که در آن ضمن بردن نام ناصرالدین شاه و نام سازنده ی آن از سال ۱۲۸۵ هجری قمری به عنوان سال ساخت مسجد نام برده میشود. در سمت شرق صحن اصلی مسجد ایوانی زیبا ساخته اند. ورودی اصلی مسجد از طریق این ایوان شرقی است که به راستهٔ زرگرهای بازار کرمانشاه مرتبط می‌شود. رابط این ایوان و بازار درب بزرگ و چوبی است. در زمان ساخت مسجد، به همت بانی، یکی از درب های حرم حضرت علی پس از حمل به کرمانشاه در این مسجد نصب شد. این درگاه که امروزه در مدخل مسجد و بازار زرگرها قرار دارد و به «قاپی شاه نجف» مشهور است، و ساخت آن به دوره صفویه تعلق دارد.

مسجد درب دیگری هم داشته است که در ضلع جنوب غربی قرار دارد و توسط دالانی به تقاطع بازار زرگرها و بازار حوری آباد متصل می‌شود. این تقاطع زیر بزرگ‌ترین گنبد بازار که به میدان مشهور است قرار دارد. و از نظر زیبایی منحصر بفرد است.

بازار و کاروانسرای عمادالدوله از صدها مغازه و حجره تشکیل شده و درآمدهای حاصل از این بازار و مغازه ها وقف مصارف این مسجد می‌شود. زیبایی و شکوه این مسجد قطعا برای هر گردشگری قابل توجه است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی