مسجد صفی رشت
گزارش خطا

مسجد صفی رشت

  • به روز رسانی : ۱۵/۸/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 1,196
  • ایران Iran - استان گیلان - رشت
  • نوع : جاهای دیدنی اماکن مذهبی
  • آدرس: گیلان، رشت، خیابان امام، خیابان بحرالعلوم

جاهای دیدنی گیلان: مسجد صفی رشت

 

مسجد صفی که به نام های سفید یا شهیدیه نیز معروف است، در بافت قدیمی شهر رشت و استان گیلان، در محدوده بازار واقع شده است. این مسجد یکی از قدیمی ترین مساجد رشت می باشد.

تاریخ بنای اولیه این مسجد دقیقا روشن نیست. بر اساس یک روایت شیخ صفی الدین اردبیلی به دلیل دوستی با شیخ زاهد گیلانی در سفری به گیلان در محله فعلی چاهی می‌کند و عبادتگاهی می سازد که بعدها به مسجد تبدیل می‌شود.

در محراب مسجد، گچ‌ بری های زیبایی به‌ صورت آیات قرآن همراه با گل و بوته کار شده و در کاشی‌ کاری  های محراب تاریخ تجدید بنای مسجد به تاریخ ۱۳۴۴ هجری قمری مصادف با ۱۳۰۵ هجری شمسی به دست حاج یوسف کاشی‌ساز دیده می‌ شود.

 

%d8%ac%d8%a7%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%af%db%8c%d8%af%d9%86%db%8c-%da%af%db%8c%d9%84%d8%a7%d9%86-%d9%85%d8%b3%d8%ac%d8%af-%d8%b5%d9%81%db%8c-%d8%b1%d8%b4%d8%aa-1

 

گلدسته مدور و آجری مسجد که در ضلع جنوبی آن قرار دارد، مشخص‌ ترین جلوه بیرونی مسجد صفی است. قطر گلدسته ۲ متر و سقف گلدسته چوبی با پوشش سفالین است. گلدسته یک راه پله برای بالارفتن و چند روزنه برای ورود نور دارد.

از بخش‌های دیدنی مسجد صفی، چاه صاحب الزمان (عج) به فاصله ۳ متری از جنوب غربی گلدسته است که از قدیم مورد احترام مردم منطقه و محل عرضه نذورات بوده است.

مسجد صفی رشت به شماره ۱۹۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی