مسجد جامع ورامین
گزارش خطا

مسجد جامع ورامین

  • به روز رسانی : ۱۴/۴/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 652
  • ایران Iran - استان تهران - ورامین
  • نوع : جاهای دیدنی اماکن مذهبی
  • آدرس: تهران، ورامین، میدان امام خمینی، خیابان مسجد جامع، کوچه زید ابوالحسن

جاهای دیدنی تهران: مسجد جامع ورامین

 

مسجد جامع مهمترین اثر تاریخی ورامین است این بنای باشکوه در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است که نمونه کاملی از مساجد با نقشه چهار ایوانی در دوران اسلامی و متعلق به دوران سلطان محمد الجاتیو است.

مدخل مسجد دروازه‌ای ورودی است که ایوان را تشکیل می‌دهد و سرتاسر ضلع شمالی مسجد است، صحن مسجد حیاطی مستطیل شکل است، وسط آن حوضی است که شبیه حوض‌های وسط قلعه‌های مسکونی و رباط‌‌ها است.

بنای مسجد جامع ورامین در زمان سلطنت سلطان محمد‌ خدا‌بنده آغاز می‌شود. ساخت مسجد در سال ۷۲۶ تمام شده. در آن سال الجایتو زنده نبود. از جمله مصالح به کار رفته در ساختمان مسجد جامع ورامین، آجر و ملات و ساروج است.

 

جاهای دیدنی تهران مسجد جامع ورامین (۲)

 

سر در اصلی مسجد در ایوان شمالی مسجد که طی دهلیزی به صحن می‌ رسد واقع شده است. صحن مربع شکل مسجد مانند یک فضای تقسیم عمل می‌کند به طوری که فردی که وارد صحن می شود پس از وضو ساختن در حوض وسط صحن می‌تواند محل نشستن خود را در هر یک از چهار ایوان انتخاب کند.

مسجد جامع ورامین که در گذر زمان تخریب شده بود، در سال ۸۱۵ هجری به دستور شاهرخ تیموری مرمت شد اما این مرمت هم نتوانست این مسجد را به دوران پرشکوه ایلخانی اش شبیه کند.

کتیبه‌های شاهرخ، کتیبه آیاتِ سوره جمعه، انواع نمونه‌های آجرکاری و کاشی‌کاری، نمازخانه و گنبد آن را ببینید که در ایوان جنوبی قرار دارد.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی