مسجد جامع بابل
گزارش خطا

مسجد جامع بابل

  • به روز رسانی : ۲۶/۲/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 1,066
  • ایران Iran - استان مازندران - بابل
  • نوع : جاهای دیدنی اماکن مذهبی
  • آدرس: مازندران، بابل، حدفاصل چهارراه شهدا و چهارراه فرهنگ

مسجد جامع بابل

 

مسجد جامع بابل در محله مسجد جامع حدفاصل چهارراه شهدا و چهارراه فرهنگ واقع شده یکی از قدیمی ترین محله های بابل واقع شده است.و این اثر در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۱۷۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است این مسجد دارای قدمت طولانی و مربوط به اوایل دوران اسلام است، کتیبه های مختلفی در محوطه  مسجد وجود دارد که اکثر آنها مربوط به دوره سلطنت قاجار است.

تا دوره قاجار این مسجد پا بر جای بوده و سرانجام در سال ۱۲۲۰ به علت زلزله ای در شهر بار فروش مسجد جامع تخریب شد. این حادثه در زمان سلطنت فتحعلی شاه اتفاق افتاد که شاه دستور به ساخت مجدد مسجد جامع بارفروش را صادر کرد و کتیبه ای را پس از  تجدید بنا سر در ورودی غربی مسجد قرار داد ،همچنین در سر در ورودی غربی این مسجد آیات و عباراتی بر روی خشت های کاشی به تاریخ ۱۲۳۰ هـ نوشته شده است که بخش اعظمی از آن تخریب شده است. کتیبه ای دیگر در همان سر در ورودی غربی مسجد وجود دارد که در آن آمده است محمد شاه قاجار به حاکم مازندران فضل علی خان در سال ۱۲۵۱ هـ دستور داد تا مالیات نانواها را از بین ببرد ،این کتیبه تا به امروز در همان سر در ورودی مسجد پا بر جا مانده است.

در سال ۱۳۸۹ به گفته محلی ها مسجد جامع بابل دچار آتش سوزی می شود و صدمه زیادی می بیند. این آتش سوزی باعث می شود که کتیبه سر در ورودی مسجد که نام مسجد جامع عتیق بارفروش روی آن ذکر شده بود و همچنین کتیبه فتحعلی شاه قاجار مفقود گردد. همچنین کتیبه شاه سلطان حسین صفوی که طی مرمت هایی بر روی دیوار نصب شده بود به زمین افتاده و به شدت تخریب شده و تا مرز نابودی نیز پیش رفته است. این مسجد بعد از آتش سوزی ۱۳۸۹ در سال ۱۳۹۰ مرمتی دوباره شد که تا امروز ادامه دارد.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 3.8 از 5 (از مجموع 1 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی