مدرسه دودر مشهد (دارالقرآن آستان قدس)
گزارش خطا

مدرسه دودر مشهد (دارالقرآن آستان قدس)

جاهای دیدنی خراسان رضوی: مدرسه دودر مشهد

 

مدرسه دودر یا مدرسه دو درب با نام اصلی مدرسه یوسفیه از مدارس علوم دینی و بناهای تاریخی عصر تیموری در مشهد و استان خراسان رضوی می باشد. این مدرسه به علت وجود دو ورودی، در شرق و غرب مدرسه به این نام مشهور شده و دارای سبک معماری ویژه و خاص آن دوران است. این مکان هم اکنون در مرکز مجموعه اماکن حرم رضوی واقع شده و به عنوان دارالقرآن الکریم آستان قدس رضوی آن استفاده می‌شود.

این بنا در زمینی به وسعت ۵۰۰ متر مربع در دو طبقه و ۳۲ حجره احداث شده که دارای چهار ایوان به سبک معماری دوره تیموری است. از لحاظ تزیینات، کاشی‎کاری، خطوط و نقوش متنوع از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. کتیبه سر در مدرسه که با خط ثلث زیبایی نوشه شده در بردارنده نام پادشاه وقت، بانی و سال احداث بناست.

 

جاهای دیدنی خراسان رضوی مدرسه دودر مشهد (۳)

 

از ویژگی‌های معماری این بنا، دو گنبد زیبای مدرسه است که به رنگ آبی آسمانی در دو ضلع جنوب غربی و شرقی مدرسه قرار دارد. هر دو گنبد از نوع گنبد‌های دو لایه هستند که با کاشی معرق آراسته شده‌اند. بر ساقه این دو گنبد ۳۲ تابلوی معرق کار شده که بر آن‌ها اشعاری به خط فارسی وجود دارد که در نوع خود منحصر به فرد است ، در میان این گنبد صورت قبری است که بر آن با خط ثلث، آیه الکرسی و آیاتی دیگر نوشته شده است.

این بنا تا کنون چندین بار مرمت شده که مهم‎ترین آن، تعمیر مدرسه در سال ۱۰۸۸ق توسط مادر شاه سلیمان صفوی است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز این بنا توسط آستان قدس رضوی بازسازی شده و برخی از فضاهای آن نیز مرمت شد.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر

نزدیک ترین مراکز اقامتي به این محل :

نزدیک ترین مراکز تفريحي به این محل :

نزدیک ترین مراکز خريد به این محل :

نزدیک ترین جاذبه هاي گردشگري به این محل :
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی