محوطه باستانی ازبکی
گزارش خطا

محوطه باستانی ازبکی

  • به روز رسانی : ۱۹/۶/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 1,168
  • ایران Iran - استان البرز - نظرآباد
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: البرز، نظرآباد، روستای ازبکی

جاهای دیدنی البرز: محوطه باستانی ازبکی

 

محوطه باستانی ازبکی در شهرستان نظرآباد و در استان البرز واقع شده است. این محوطه تاریخی  ۹ هزار سال قدمت دارد و بیش از ۱۲۰ هکتار وسعت دارد. ازبکی محوطه باستانی گسترده‌ای است که از یک تپه بلند مرکزی (تپه الف) به ارتفاع ۲۶ متر از سطح زمین‌های اطراف و تعدادی تپه کوتاه تشکیل شده است که ارتفاع بلندترین آن‌ها از چند متر تجاوز نمی‌کند.

محوطه باستانی ازبکی در زمین‌های کشاورزی روستای ازبکی قرار دارد و وجه تسمیه نام این محوطه باستانی به واسطه نام این روستا بوده است. براساس کاوش‌های صورت گرفته، محوطه باستانی ازبکی در برگیرنده شش هزار سال بقایای فرهنگی پیش از تاریخ و اوایل دوران تاریخی ایران از نیمه اول هزاره هفتم تا نیمه نخست هزاره اول پیش از میلاد مسیح یعنی دوران مادها است.

جاهای دیدنی البرز-محوطه باستانی ازبکی (۵)

تعدادی از تپه های محوطه باستانی به شرح ذبل است:

تپه مرتفع ازبکی (دژ مادی): 

محوطه ازبکی در اواسط هزاره دوم پیش از میلاد و با ورود مهاجران جدید به ایران به شهر بزرگی تبدیل شد. در مرکز این شهر و بر روی بقایای باستانی و پیش از تاریخ، تپه‌ای با ارتفاع ۱۲۰۰ متر ارتفاع از سطح دریا و ۲۶ متر از سطح زمین‌های همجوار، قلعه‌ای به وسعت تقریبی ۲۲۰۰ متر مربع با حصاری عظیم به عرض ۷ متر ساخته شد. از این تاریخ تا پایان عصر پادشاهی مادها سه قلعه دیگر بر روی ویرانه‌های نخستین قلعه بر پا شد که آخرین آن‌ها دژ مادی با وسعتی بالغ بر ۹۰۰ متر مربع است. این تپه که خود کهن دژ این محوطه باستانی است به تپه ازبکی معروف است.

دوشان تپه:

این تپه در حدود ۲۵۰ متری غرب تپه مرتفع قرار دارد. نتیجه حفریات در آن تاکنون به شناسایی سه دوره معماری از عصر آهن منجر شده که به مهاجران صاحب سفال خاکستری تعلق دارد. متاخرترین بقایای بر جای مانده از این سه دوران به دوران مادها است و دو دوره کهن تر به اوایل و اواسط استقرار مردمان یعنی از نیمه دوم هزاره دوم تا پادشاهی مادها مربوط می‌شود.

مارال تپه:

این تپه در حدود ۵۰ متری دامنه غربی تپه مرتفع بر سر راه دوشان تپه قرار دارد. در این تپه علاوه بر شناسایی تعدادی گورخمره مادی از سکویی بزرگ مربوط به نیمه دوم هزاره چهارم پیش از میلاد نیز خاک برداری شده است.

 

سایر جاهای دیدنی البرز:

برج آرامگاهی

کاروانسرای شاه عباسی

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی