محرم در چهار محال بختیاری
گزارش خطا

محرم در چهار محال بختیاری

محرم در چهار محال بختیاری

 

محرم در چهار محال بختیاری به صورت یک رسم هر ساله در تمام شهرستان های این استان برگزار می شود، همه‌ ساله با آغاز ماه محرم و صفر، استان چهارمحال وبختیاری شاهد برپایی مراسم و آیین‌های ویژه‌ای است که در شهرهای مختلف برگزار می‌شود، در این آیین‌ها در روزهای اول ماه محرم ‌مردم با پوشیدن لباس سیاه در امامزادگان استان وبرپایی هیات ها و دسته‌های عزاداری به سینه‌زنی، زنجیرزنی و پخت و توزیع نذری در محله‌های مختلف اقدام می‌کنند.

گروههای شبیه‌خوان وتعزیه‌خوان استان هر روز در دهه اول این ماه با حضور درتکایا و حسینیه‌ها و برپایی تعزیه امام حسین(ع) ، حر، ابوالفضل، ظهرعاشورا، و اسارت زینب(س) مصیبت این روزها را برای مردم بازگو می‌کنند.

محرم در چهار محال بختیاری (۲)

گرداندن علم و کتل در روزهای هفتم و هشتم در کوچه و محله‌های برخی مناطق شهرستان‌ شهرکرد توام با جمع‌آوری آرد و نذورات مردم از دیگر ایین‌های این دیار است. در این روزها مردان با حضور در کنار حسینیه‌ها و گلزار شهدا به‌یاد زندگی امام حسین (ع) و قیام عاشورا خیمه‌های سفید و سبز را برپا و به یاد آنها روضه خوانی می‌کنند. در آیین روز عاشورا عزاداران حسینی به یاد قافله خاندان ‌آل عبا،در صحرای کربلا با راه انداختن کاروان، اقدام به آتش زدن نمادین خیمه‌های برافراشته می‌کنند. همچنین گروهی به صورت نمادین به عنوان اسرای کربلا در کنار این خیمه‌های در حالت سوختن ، جمع می‌شوند عزاداری و شیون و ماتم می‌کنند. همچنین دراین روز مردم با زدن سنگ و چوبهای صیقل داده شده آیین سنگ زنی را برگزار می‌کنند.

VN:F [1.9.16_1159]
زمان برگزاری مناسب
فراهم بودن امکانات رفاهی برای مسافران
ارزش بازدید
امتیاز: 3.7 از 5 (از مجموع 3 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب پیشنهادی