مجموعه سلطنتی پاسارگاد
گزارش خطا

مجموعه سلطنتی پاسارگاد

  • به روز رسانی : ۷/۹/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 1,920
  • ایران Iran - استان فارس - پاسارگاد
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: فارس، مرکز منطقه پاسارگاد

جاهای دیدنی فارس: مجموعه سلطنتی پاسارگاد

 

مجموعه سلطنتی پاسارگاد که از تعدادی کاخ و سالن های ستون دار تشکیل شده است در محدوده چهار باغ و در فاصله ۱۳۵ کیلومتری شمال شیراز و در مرکز منطقه پاسارگاد با وسعتی به اندازه ۲۴۷۲ متر مربع در محور شمال غربی- جنوب شرقی واقع شده است که شامل یک تالار گسترده مرکزی با هشت ستون به وسعت ۷۰۵ متر مربع می باشد که چهار ایوان در چهار طرف کاخ با ستون های کوچک دیگر قسمت بنا را تشکیل داده است آثار این مجموعه به دوران هخامنشی بر می گردد.

تالاری ستون دار (کاخ s) که دو ردیف چهار ستونی دارد در سال ۵۳۹ قبل از میلاد احداث شده است که بدنه آنها به ارتفاع ۰۶/۱۲ متر از سنگ آهک سفید و پایه ستون های آن به ارتفاع ۰۴/۱ از رنگ سیاه هستند و سرستون های آن که یک شیر مرکب،شاخ دار و یال دار نشان می دهد نیز از سنگ سیاه است.

 

جاهای دیدنی فارس مجموعه سلطنتی پاسارگاد (۱۳)

 

کاخ p بین سال های ۵۳۰ تا ۵۳۵ ساخته شده که کاخ مسکونی کوروش دوم بوده است، این کاخ از ۵ ستون که در هر ردیف ۶ ستون دارد شکل گرفته است.

تنها نقش برجسته باقی مانده که در چارچوب دروازه این کاخ است نقش پیکر انسان مانند با ۴ بال و  با ریش انبوه رو به مرکز تالار دارد، می باشد.

بناهایی که در مجموعه پاسارگاد می باشد را می توان به بناهایی چون کاخ بار عام، کاخ اختصاصی، پل، دو کوشک، کاخ دروازه، آب نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه، کاروانسرای مظفری، استحکامات دفاعی تل تخت، آرامگاه کوروش بزرگ، تنگ بلاغی و محوطه مقدس اشاره کرد.

این منطقه  در طی جلسه یونسکو در تیر ماه سال ۱۳۸۳ در کشور چین به علت دارا بودن کلیه شاخصه ها با ۱۰۰ درصد آرا به عنوان پنجمین مجموعه ی ایران در آثار میراث جهانی به ثبت رسید.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی