قلعه پولاد بلده
گزارش خطا

قلعه پولاد بلده

  • به روز رسانی : ۱۸/۱۰/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 1,153
  • ایران Iran - استان مازندران - نور
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: مازندران، جاده نور به نوشهر، خروجی رویان، جاده رویان به بلده، بعد از روستای لس، روستای بلده

جاهای دیدنی مازندران: قلعه پولاد بلده

 

این قلعه که در کتب تاریخی به نام بلده یا نور شناخته شده است، از معروفترین و بزرگترین قلعه های به جا مانده شمال ایران است و مربوط به دوره سلجوقیان و تا اوایل دوره صفویه هم دایر بوده است و مرکز یکی از مقتدرترین قدرتهای محلی آن روز ایران بوده است.

این اثر در تاریخ ۹ بهمن ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۰۶۶۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این قلعه در شمال شهر بلده، بر بالای پوزه کوهی که رو به جنوب است، بنا شده است.

قلعه پولاد بلده در بالای کوهی واقع شده که از سه سمت شمال، جنوب و شرق به دره های عمیق و پرشیب منتهی می شود. ورودی اصلی قلعه در سمت جنوب شرقی قلعه قرار گرفته است.

 

جاهای دیدنی مازندران قلعه پولاد بلده (۵)

 

بنای قلعه شامل سه قسمت اصلی است و بارویی اطراف آن را احاطه کرده است. برج های متعددی درهرسمت بارو به چشم می خورد و ارتفاع تعدادی از آنها که امروزه بر جای مانده به بلندی هفت الی هشت متر می رسد.

آب قلعه از چشمه مرتع ملرزبا تنبوشه به قلعه فرستاده می شده است. از دیگر عناصر تشکیل دهنده ای این معماری آب انبارهایی در جای جای قلعه به شکل چاه وجود دارد که به طور احتمال وظیفه ذخیره آب از طریق نزولات جوی را بر عهده داشته اند. این حوض ها در تمام نقاط قلعه پراکنده اند.پلان قلعه به علت نوع بستر و توپوگرافی منطقه دارای شکل نامنظم می باشد. یا به عبارتی تاثیر محیط در شکل گیری قلعه پدیدار شده است.

بنا در شیب کوه ساخته شده به طوری که از داخل شهر دارای دید بصری بسیار جالبی است و به همین دلیل به شهر و مناطق اطراف نیز تسلط کافی دارد. با این وجود کاربری قلعه پولاد بلده به طور قطعی مشخص نیست، این احتمال را بوجود می‌آورد که این  بنا برای دفاع از شهرساخته شده که در مواقع لزوم و در مقاطع زمانی خاص، برای زندگی تعداد زیادی از مردم مورد استفاده قرار گیرد.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی