قلعه شیخ سلطان
گزارش خطا

قلعه شیخ سلطان

  • به روز رسانی : ۱/۲/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 619
  • ایران Iran - استان هرمزگان - بندر لنگه (کیش)
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: هرمزگان، بندر لنگه، بندر مغویه، جنوب شهر بزدیک مسجد مغویه

جاهای دیدنی هرمزگان: قلعه شیخ سلطان

 

قلعه شیخ سلطان در جنوب ایران، استان هرمزگان و از توابع بخش مرکزی شهرستان بندر لنگه است. نام دیگر قلعه شیخ سلطان، قلعه مغویه می باشد. یکی از جاذبه های بندر لنگه کاخ یا قلعه شیخ سلطان می باشد.

مالک قلعه سلطان شخصی از عرب‌های بیابان شبه‌جزیره عربستان به نام به شیخ سلطان المرزوقی است. شیخ سلطان از تبار آل بوسلطان و از شاخه قبیله العجمان از نسل نشوان بن مرزوق بن علی بن هشام از بطون یام بوده و نسب این قبیله به همدان (به سکون میم) می‌رسد. مرزوقیان در سده دهم هجری قمری از بادیه نجد در عربستان منطقه جلفار مهاجرت کردند و در سال ۱۱۶۹ هجری قمری وارد منطقه شیبکوه در جنوب ایران شدند.

 

جاهای دیدنی هرمزگان قلعه شیخ سلطان (۲)

 

مرزوقیان در ابتدا در در روستای دیوان غربی یا گافرغان ساکن شدند و بعد از آن به مغوبه نقل مکان کردند. سرپرست و بزرگ قبیله مرزوقی شیخ راشد بن مطر مرزوقی بودند و خود حاکمی روستای مغویه به تسرف در آورد.که کاخ و قلعه شیخ سلطان از آن بجا مانده است. وی در روز دوشنبه ۱۷ جمادی‌الاولی سال ۱۳۷۰ هجری قمری در مغویه درگذشت.

این بنا در سال ۱۳۲۱ هجری قمری پایان یافته‌است.بنای قلعه سه طبقه و در قسمت‌هایی آن نیز در ۳ طبقه می باشد. دارای تعداد زیادی اتاق حمام سنتی، یک برج نگهبانی و دو بادگیر می‌باشد قلعه داراری حیاط اندرونی و بیرونی بوده که قدمت حیاط اندرونی از بیرونی بیشتر است. این روستا دارای ۱۰۰۰۰ اصله نخل دیم و زمین زراعتی وسیعی است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر

هیچ مکان نزدیکی به این مکان وجود ندارد.

یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی