قلعه ساری قورخان
گزارش خطا

قلعه ساری قورخان

  • به روز رسانی : ۲۹/۹/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 983
  • ایران Iran - استان آذربایجان غربی - تکاب
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: آذربایجان غربی، غرب تکاب، بلوار نبوت، به سمت قوجه، بعد از قوجه به سمت قلعه ساری قورخان

جاهای دیدنی آذربایجان غربی: قلعه ساری قورخان

 

ساری قورخان دهی است از دهستان های تکاب که دارای آب و هوایی معتدل می باشد. این ده ۱۲۵ نفر سکنه دارد که به زراعت و گله داری اشتغال دارند. به علت جاده‌های صعب العبور و رفت و آمد کم ، همه چیز همانطور که از اول بوده‌ سالم و بدون دخالت بشر باقی مانده است. گونه جانوری در این منطقه شامل هزاران پرنده و باز و عقاب و شاهین میشود. محصول آن غلات ، بادام ، بوبات و کرچک است. از صنایع دستی گلیم بافی در آن معمول است.

قلعه ساری قورخان بنایی است از دوران پیش از تاریخ، مرکز تمدنهای هزاره اول بوده و از عصر مادها تا دوره ساسانی اقوام متعددی در آنجا سکونت داشته اند. دژ به صورت پشته عظیم سنگی در حاشیه شرقی رودخانه سارق در ۶۰۰ متری از دره سر بر آورده که از همه طرف محفوظ و مجزاست و دستیابی به آن مشکل و به این لحاظ جایگاه امنی برای ساکنان آن در ادوار مختلف بوده است.

 

جاهای دیدنی آذربایجان غربی قلعه ساری قورخان (۳)

 

بقایای برجهای دیده بانی و دخمه های صخره ای با حیاط و آب انبارها به فرمهای چهار گوش منظم و نا منظم و مدور و پلکانها و راهروهای استوانه ای ارتباطی، قابل ملاحظه میباشد. به احتمال قوی این محل در دوره غارنشینان مورد استفاده بوده و اهمیت خود را در ادوار بعدی نیز حفظ نموده است.

سیستم آبرسانی این قلعه بسیار قابل توجه می باشد. این سازه شامل یک آبگیر در محل چشمه موسوم به کانی بلاغ می باشد که از طریق کانال آب را به مخزنی به نام سنگر می رساند و از آنجا به سمت قلعه هدایت می گردد. قدمت این تأسیسات حدود ۲۸۰۰ سال بوده و منسوب به دوره ماناها می شود.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر

نزدیک ترین جاذبه هاي گردشگري به این محل :
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی