قلعه ایزدخواست
گزارش خطا

قلعه ایزدخواست

  • به روز رسانی : ۱۷/۸/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 1,006
  • ایران Iran - استان فارس - آباده
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: فارس، آباده، ۷ کیلومتری شهر ایزدخواست

جاهای دیدنی فارس: قلعه ایزدخواست

 

در ۳۲۰ کیلومتری شمال شهر شیراز مرکز استان فارس و در شهرستان آباده، شهر تاریخی ایزدخواست قرار دارد، قلعه ایزدخواست نخستین بنای طبقاتی جهان در ۷ کیلومتری شمال ایزدخواست واقع شده و یکی از شاخص‌ترین آثار تاریخی شهر ایزدخواست است.

این قلعه ۲۰۰۰ ساله متعلق به دوران ساسانیان ، قرون اولیه دوران‌ های تاریخی پس از اسلام است. این اثر در تاریخ ۱۱ شهریور ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۸۰۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

به لحاظ قدمت نخستین قلعه خشتی جهان و به لحاظ وسعت دومین بنای خشتی جهان بعد از ارگ بم است.

این قلعه دارای آتشکده ای است که تقریبا در وسط آن قرار دارد. این آتشکده نشان از وجود موبدانی است که اهمیت به دین و مذهب و اجرای مراسم دینی می داده اند.

 

جاهای دیدنی فارس قلعه ایزدخواست (۴)

 

درون قلعه داری خانه های کوچک و کوچه های پر پیچ و خمی است که اغلب کوچه ها مسقف و تمام ساختمان های آن تو در تو و با خشت های چهار گوشی که به خشت گبری معروف هستند ساخته شده است.

در قسمت خاوری قلعه مسجد کوچکی موجود است که در آن منبری نصب شده، اهالی این منطقه اعتقاد دارند که امام حسن (ع) در این مسجد نماز خوانده اند. سازندگان قلعه‌ی باستانی ایزدخواست از عارضه‌ی طبیعی‌ای مانند تخت ابونصر بیشترین استفاده را برده‌اند و قلعه خود را روی یک صخره‌ی رسوبی بزرگ بنا کرده‌اند که از یک طرف ( ضلع غربی) تقریبا هم‌سطح زمین است.

کارگاه رنگرزی درون قلعه نشان از خودکفایی و علم مردمانش بوده وتنها نقش برجسته بجا مانده در این قلعه از زمان ساسانیان را می توان بر دیوار این کارگاه دید. سردر قلعه به علت نامعلومی تخریب شده و با همان مصالح بجای مانده از سردر قبلی مجددا به صورت فعلی بازسازی شده است و فقط درب چوبی آن عوض شده است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 5.0 از 5 (از مجموع 1 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر

نزدیک ترین جاذبه هاي گردشگري به این محل :
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی