غار هیو
گزارش خطا

غار هیو

  • به روز رسانی : ۱۶/۱۰/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 1,577
  • ایران Iran - استان البرز - ساوجبلاغ
  • نوع : جاهای دیدنی مناظر طبیعی
  • آدرس: البرز، ساوجبلاغ، روستای هیو، دره واسوار

جاهای دیدنی البرز: غار هیو

 

غار هیو در استان البرز و شهرستان ساوجبلاغ و در روستای هیو و در بخش شمال غربی هیو و در دره تفریحی واسوار واقع شده است. این غار که به نام واسوار خوانده می‌شود، دهانهی غار با قطر حدود ۶۰ سانتیمتر و شیب زیاد متاسفانه و شاید به نوعی خوشبختانه ورود به آن را مشکل ساخته است. و دارای دو تالار بزرگ است. تالارهای کشف شده در غار واسوار حدود ۴۰ متر مربع وسعت دارد که درون آن قندیل‌های شفاف و بلورین بسیاری به چشم می‌خورد.

علاوه بر قندیل‌های بلورین، قسمت‌هایی به اشکال مختلف در اثر رسوب آهک در غار شکل گرفته که محلی‌ها آن را کیک ۷ طبقه نام گذاشته‌اند، زیرا این قسمت‌ها شبیه کیک و در ابعاد بسیار بزرگ و از استالاگمیت‌ و استالاگیتیت ‌تشکیل شده است. ستون‌های درون غار نیز از جنس مواد آرگونی و تراورتن هستند که کارشناسان زمین‌شناسی آن را ژیپس می‌نامند.

غار واسوار مانند بیشتر غارها از سنگ آهک تشکیل شده، زیرا نوع این سنگ ها به آسانی توسط آب اسیددار حل می‌شوند و آب‌های اسیددار سطحی زمین که در زمین‌های آهکی فرو می‌روند به تدریج موجب حل شدن سنگ‌های مسیر خود شده و گودال‌هایی را ایجاد می‌کنند که از به هم پیوستن این گودال‌ها طی قرن‌های طولانی غار شکل می‌گیرد. خفاش، برخی از حشرات بومی، عنکبوت ها و مار کوتوله پارسی از جمله حیواناتی هستند که در این غار قرار دارند.

جاهای دیدنی البرز- غار هیو (۴)

مسیر دسترسی:

برای رسیدن به غار باید از انتهای شمالی روستای هیو در جاده ای خاکی به سمت شمال حرکت کرده و بعد از گذراندن تمام سازه های مصنوعی به دره واسوار که در کنار آن یک آب بند بتنی وجود دارد می رسیم. طبق گفته اهالی این آب بند در تمام طول سال دارای آب است. نوعی از خرچنگ های رودخانه ای با رنگ روشن در این حوضچه دیده شد. دهانه غار در بالای یال کرانه راست چشمه پر کننده حوضچه در ارتفاعی ۵۰ متر بالاتر و فاصله تقریبی ۱۴۰ متر از آن واقع است.

سایر جاهای دیدنی البرز:

غار نمکی اشتهارد

غار یخ مراد

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 4.5 از 5 (از مجموع 1 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی