غار مغان مشهد
گزارش خطا

غار مغان مشهد

  • به روز رسانی : ۲۶/۵/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 656
  • ایران Iran - استان خراسان رضوی - مشهد
  • نوع : جاهای دیدنی مناظر طبیعی
  • آدرس: خراسان رضوی، ۳۵ کیلومتری مشهد، جاده خلج، بعد از روستای خانرود، جنوب روستای مغان

جاهای دیدنی خراسان رضوی: غار مغان مشهد

 

غار مغان در استان خراسان رضوی در جنوب روستای مغان و در ۳۵ کیلومتری شهر مشهد واقع شده است. این غار دارای دو دهانه به طرف شمال و دیگری به طرف شرق است.

قدمت این پدیده را بر اساس مدارک موجود و اکتشاف فسیلهای حلزونی در مسیرهای منتهی به غار، می‌توان صد میلیون سال پیش و یا دوره دوم زمین‌شناسی دانست.

در غار چشمه ها و چاه ها و راهروهای زیادی وجود دارد که در صورت عدم علامت گذاری و طناب کشی به گم شدن حتمی بازدید کنندگان منتهی می شود. درون غار بوسیله چاه ها به سه طبقه تقسیم شده است. ارتفاع بعضی از چاه ها تا ۲۵ متر است. غار در بیشتر مکان ها مرطوب و لغزنده است.

از سقف این غار زیبا ستونهای استالاکتیت و استالاگمیت که از جنس آهکی هستند آویزان است و منظره بسیار جالبی را به وجود آورده‌اند. در درون غار چشمه آبی وجود دارد که علاوه برزلالی و گوارایی آن، بسیار سرد است. درون بعضی از چاه‌های غار خفاش‌ها زندگانی می‌ کنند.

 

جاهای دیدنی خراسان رضوی غار مغان مشهد (۲)

 

برای رسیدن به روستا و غار مغان مشهد باید از جاده کوهستانی پرپیچ و خمی که از منطقه سیدی در جنوب مشهد و کوه خلج شروع می شود ، ‌عبور کرد و پس از گذشتن از روستاهای بسیار دیدنی منطقه مانند بلاندر، اردمهن و خان رود به روستا و غار مغان مشهد رسید.

برای پیمودن غار مغان ۲ تا ۲٫۵ ساعت زمان لازم است. رسیدن به دهانه غار از روستا ۱٫۵ ساعت طول می کشد و برگشت حدود یک ساعت است. در ۲۰ کیلومتر آخر مسیر که منتهی به روستای مغان می باشد جاده ی خاکی خوبی است و با هر ماشینی می توان این مسیر را پیمود. مسیر حرکت تا روستا خشک است و روستای مغان یک روستای زیبا ، سرسبز و خوش آب و هوا می باشد. برای بازدید از درون غار حداکثر دو ساعت زمان لازم داریم. بهترین زمان برای بازدید از غار بهار و تابستان و پاییز می باشد.

نکته: به علت وجود پرتگاه‌های خطرناک در غار مغان ورود به داخل آن بدون راهنما و ابزار مورد نیاز خطرناک می باشد.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی