غار سنگ تراشان
گزارش خطا

غار سنگ تراشان

  • به روز رسانی : ۳۰/۸/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 947
  • ایران Iran - استان فارس - جهرم
  • نوع : جاهای دیدنی مناظر طبیعی
  • آدرس: فارس، جهرم، بلوار مادر، خیابان امام خمینی 57، خیابان سنگ شکن

جاهای دیدنی فارس: غار سنگ تراشان

 

غار سنگ تراشان در فاصله ۱۸۵ کیلومتری مرکز استان فارس و ۳ کیلومتری جنوب غربی شهرستان جهرم واقع شده است.

این غار بزرگ که قدمتی ۱۵۰ ساله دارد به صورت دست ساز است، در گذشته سنگ تراشان برای امرار معاش این سنگ ها را تراشیده و با خود می بردند اما با این کار جاذبه ای بسیار زیبا با چشم انداز دیدنی خلق کرده اند که به عنوان بزرگ ترین غار دست ساز جهان و زیباترین غار مصنوعی جهان شناخته شده است.

این غار  دوازده مدخل ورودی دارد که عرض آنها بین ۶۰ تا ۱۳۰ متر نیز می رسد که در مجموع ۲۰ هزار متر مساحت آن می باشد. بعضی از دهانه ها تا حدی است که می توان یک اتومبیل به راحتی وارد آن شود و از دهانه آن به کل شهر می توان اشراف کامل داشت.

 

جاهای دیدنی فارس غار سنگ تراشان (۴)

 

در داخل غار بیش از ۱۰۰ ستون سنگی وجود دارد که سنگ شکنان برای جلوگیری از تخریب غار از خود به جای می گذاشتند این ستون ها از نوع مرغوبیت به دو دسته تقسیم می شوند، دسته اول ستون هایی را شامل می شود که دارای درز و شکاف بوده و به دلیل عدم کیفیت مناسب سنگ جدا نشدند و دسته دوم هم شامل ستون هایی می شود که فاقد درز و شکاف بوده و نوع سنگ آن هم دارای مرغوبیت است و برای جلوگیری از ریزش احتمالی غار برداشت نشده اند که این ستون ها به زیبایی غار افزوده است.

متاسفانه با وجود تخریب تعدادی از ستون های این غار تاکنون برای مرمت و باز سازی آن هیچ اقدامی صورت نگرفته است. هم اکنون تنها راه دسترسی به آن به صورت خاکی می باشد که طی هماهنگی های انجام شده با شهرداری جهرم در حال زیرسازی و آسفالت می باشد.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 5.0 از 5 (از مجموع 2 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی