غار زرین زنجان
گزارش خطا

غار زرین زنجان

جاهای دیدنی زنجان: غار زرین زنجان

 

غار زرین که به نام‌هایی همچون غار زرین رود، غار زرین‌آباد و غار دودزا نیز نامیده می‌شود، یکی از زیباترین غارهای کشف شده استان زنجان است که در ضلع غربی جاده ترانزیتی زنجان – همدان و در ۳۵ کیلومتری شهرستان خدابنده مشرف به شهر زرین‌رود واقع شده است.

این غار زیبا در اسفند ماه سال ۱۳۸۴ خورشیدی بعد از وقوع یک زلزله که در منطقه روی داد توسط مردم روستا شناسایی و به کارشناسان گزارش گردید.

این غار دارای یک ورودی بوده که ارتفاع این ورودی ۱۸۵۰ متر از سطح دریا می‌باشد ولی ارتفاع درونی آن در نقاط مختلف متفاوت است برخی از قسمتها تنگ و تاریک می‌شود که باید به حالت سینه خیز از آن عبور کرد. قسمتهای ورودی این غار کاملاً خشک است که بعد از رسیدن به قسمتهای پایین‌تر با چشمه‌ هایی مواجه می‌شویم که این چشمه‌ها رابط بین طبقه فوقانی و تحتانی غار می‌باشند. آبی بسیار سرد و قابل شرب با عمق‌های متفاوت ۱ تا ۴۰ متر در آن وجود دارد.

 

%d8%ac%d8%a7%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%af%db%8c%d8%af%d9%86%db%8c-%d8%b2%d9%86%d8%ac%d8%a7%d9%86-%d8%ba%d8%a7%d8%b1-%d8%b2%d8%b1%db%8c%d9%86-%d8%b2%d9%86%d8%ac%d8%a7%d9%86-1

 

هوا در داخل غار آهکی زرین جریان دارد و با طی مسافت طولانی تنفس مشکل نمی‌شود. این غار دارای چندین طبقه است که دو طبقه آن شناسایی شده و دارای تونل‌های فرعی و استالاکتیت ها و استالاگمیت ها و ستونهای بسیار درگذرگاه‌های اصلی و قندیلهای مخروطی آویزان از سقفها می‌باشد که بر اثر داشتن ناخالصی رنگهای متنوعی به خود گرفته‌اند و آنهایی که ترکیباتی به همراه نداشته‌اند به صورت بلورهای شیشه‌ای بسیار شفاف خوشه‌ای و درختی دیده می‌شوند.

از جمله ویژگیهای بارز و اساسی این غار که با غارهای مشابه در منطقه آن را متمایز می‌سازد این است که غار زرین غاری خشکی و آبی است و دریاچه‌های متعدد در دالانهای آن وجود دارد. دیگر اینکه قندیلهای غار زرین زنده و در حال رشد می‌باشند که این خود عاملی است در جهت زیباتر شدن غار ، چرا که خالص بودن آهک موجب شفافیت و عبور نور از قندیل می‌شود.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر

هیچ مکان نزدیکی به این مکان وجود ندارد.

یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی