غار دیارجان
گزارش خطا

غار دیارجان

  • به روز رسانی : ۱۵/۱/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 1,563
  • ایران Iran - استان گیلان - سیاهکل
  • نوع : جاهای دیدنی مناظر طبیعی
  • آدرس: گیلان، سیاهکل، دیلمان، 1 کیلومتری شمال شرق روستای دیارجان

جاهای دیدنی گیلان : غار دیارجان در دیلمان

 

دیارجان نام روستایی زیبا و خوش آب و هوا در دیلمان گیلان است که حدود ۴۰ خانوار در آن زندگی میکنند. در فاصله تقریبی ۱ کیلومتری این روستا غاری وجود دارد که به غار دیارجان معروف است.

اهالی روستا درباره این غار اعتقاد دارند در آن گنجینه های ارزشمند باستانی شامل ظروف عتیقه و طلا مدفون است. البته برای اثبات ادعای خود دلایلی نیز بیان میکنند که تا حدودی منطقی ست.

این غار تا حدود ۳ دهه قبل شناسایی نشده بود زیرا دهانه غار بوسیله ساروج پوشانده شده بود تا از گنجینه های موجود در غار محافظت شود. بعد از کشف غار و باز کردن دهانه آن، اولین نفراتی که وارد غار شده بودند ادعا میکردند در انتهای غار یک مجسمه نیم تنه انسان قرار دارد که با دست به محلی اشاره میکنید که گنجینه ها در آنجا هستند. البته این مجسمه در حال حاضر وجود ندارد و صحت این ادعا مورد تایید قرار نگرفته است.

غار دیارجان (۴)

 

برای عزیمت به غار باید مسیر کوهنوردی ۱ کیلومتری را طی کنید. مناظر راه بسیار دیدنی هستند و آب و هوای خوش منطقه باعث میشود از کوهنوردی لذت ببرید.

ورودی غار کمی تنگ است که باید بصورت نیمه خیز از آن عبور کنید. حتما لباس مناسب بپوشید. برای ورود به غار به وسایل کوهنوردی و یا غارنوردی نیاز ندارید و تنها یک چراغ قوه برای غارنوردی کافی ست. از ابتدا تا انتهای غار حدود ۳۰ تا ۴۰ متر است و قندیل های زیبایی در آن وجود دارند.

متاسفانه در سال های اخیر به دلیل روشن کردن مشعل درون غار، قندیل ها سیاه شده و زیبایی خود را از دست داده اند و همچنین دیواره های غار محلی شده برای نوشتن یادگاری هموطنان!

در روبروی این غار، دو دهانه بزرگ در بالا و پایین هم قرار گرفته اند که اکثر مردم آنها را بعنوان غار اصلی تصور میکنند در حالیکه این دهانه ها فقط شکاف هایی در کوه هستند که چوپانان در مواقع بارندگی به عنوان پناهگاه گوسفندان از آن استفاده میکنند.

 

مسیر دسترسی به غار دیارجان

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 2.5 از 5 (از مجموع 5 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی