غار دو اشکفت
گزارش خطا

غار دو اشکفت

  • به روز رسانی : ۲۵/۹/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 681
  • ایران Iran - استان کرمانشاه - کرمانشاه
  • نوع : جاهای دیدنی مناظر طبیعی
  • آدرس: کرمانشاه، کمربندی کرمانشاه، بلوار رودکی، بلوار صیاد شیرازی، بلوار دانشگاه، خیابان طاق بستان، دامنه کوه میوله

جاهای دیدنی کرمانشاه: غار دو اشکفت

 

در سمت شمال کرمانشاه و در دامنه کوه زیبای میوله و در مجاورت طاق بستان، نشانه های بسیار قدیمی از تاریخ سکونت انسان در غار دو اشکفت یافت شده است.

این مکان باستانی، از دو غار کوچک و بزرگ در دامنه‌ی جنوبی کوه میوله، در بلندی نزدیک به سیصد متری از دشت و مشرف بر پارک کوهستانی احداث شده در محل قرار دارد.

این غار در سال ۱۹۹۹ میلادی توسط استاد فریدون بیگلری و استاد سامان حیدری شناسایی و مطالعه شد. یادگاری های تازیخی در این غار نشان از زندگی چند ده هزار ساله انسان در این غار دارد.

 

جاهای دیدنی کرمانشاه غار دو اشکفت (۴)

 

البته قابل ذکر است علاوه بر دواشکفت، آثار سکونت انسان‌های پارینه‌ سنگی در چند غار و پناهگاه دیگر در شمال کرمانشاه یافت شده است.

همانطور که در بالا اشاره شد این مکان باستانی شامل دو غار مجاور هم در دامنه جنوبی کوه «میوله»، در ارتفاع حدود ۳۰۰ متری از دشت و مشرف بر پارک کوهستان قرار دارد. نشانه های باستان شناسی نشان می دهد در قدیم انسانهایی که بیشتر به شکار میپرداخته اند در این محل سکنی گزبده بودند.

ابزارهای یافت شده در دواشکفت بیشتر از نوع چاقو و ابزار شبیه آن بوده است. مطالعات انجام شده در مکان‌های پارینه‌سنگی میانی کرمانشاه نشان می‌دهد که ساکنان این غار و همچنین غارها ی دیگر منطقه بیشتر به شکار بز کوهی، میش وحشی، گورخر و اسب وحشی می‌پرداختند. البته حیوانات دیگر مثل مارال، گاو وحشی، غزال و گراز نیز شکار می‌ شدند.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی