غار دستکند
گزارش خطا

غار دستکند

  • به روز رسانی : ۶/۱۱/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 988
  • ایران Iran - استان مازندران - آمل
  • نوع : جاهای دیدنی مناظر طبیعی
  • آدرس: مازندران، جاده هراز به تهران، بعد از روستای گزنک، خروجی منطقه کافر کلی، شرق روستای پلمون

جاهای دیدنی مازندران: غار دستکند

 

این غار در ۸۵ کیلومتری آمل و در شرق روستای پلمون قرار گرفته است. غار دستکند آمل از جمله غارهای زیبا و باستانی مازندران است. در غار دستکند فضاهای دست کندی وجود دارد که در محور هراز و در منطقه کافر کلی و نقاط مختلف منطقه بالا لاریجان، در میان بندها و پرتگاهها تراشیده شده است .

توجه: به گفته برخی از طبیعت گران و کوهنوردان، این اثر طبیعی و باستانی توسط روستاییان بومی دامدار آنرا تبدیل به آخور و محل نگهداری علوفه و دام کرده اند.

تزیین دیواره بعضی از اتاق ها از کف تا ارتفاع ۶۰ سانتیمتر با کاهگل و گل اخری ، ایجاد دیوار دفاعی با مصالح سنگ و ساروج و همچنین المانهای کلی تنها بخشی از خصوصیات ویژه کلی روستای پلمون است.

 

جاهای دیدنی مازندران غار دستکند (۱)

 

این دخمه ها بصورت پناهگاه و مانند دژ محکم است که دست یابی به بعضی از قسمت های آن سخت و غیر ممکن است و تنها راه دسترسی به آنها استفاده از ابزار صخره نوردی است. تعدد طبقات با همدیگر مرتبط است این غارها به دلیل سهولت حفر، در طبقات خاکسترهای بجا مانده از فوران کوه دماوند و همچنین بعضی از نقاط در طبقات رسوبی حفر شده اند.

این غار‌ها را از نظر کاربری  به چهار دسته تقسیم نمود: ۱- زندگی موقت و دفاعی ۲-زندگی دایم ۳- آیینهای مذهبی و تدفین ۴- معدن.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 3.3 از 5 (از مجموع 1 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی