غار اسپهبد خورشید
گزارش خطا

غار اسپهبد خورشید

 • به روز رسانی : ۲۰/۱۰/۱۳۹۴
 • تعداد بازدید : 1,034
 • ایران Iran - استان مازندران - سوادکوه
 • نوع : جاهای دیدنی مناظر طبیعی
 • آدرس: مازندران، جاده شیرگاه به ورسک، بعد از دوآب، خروجی خطیرکوه، سمت راست جاده

جاهای دیدنی مازندران:  غار اسپهبد خورشید

 

غار اسپهبد خورشید که در ناحیه ی دوآب شهرستان سوادکوه قرار دارد در بین مردم به نام های مختلفی شناخته می شود. از این غار در متون تاریخی به نام طاق عایشه گرگیلی دژ نام برده شده است. در بین مردم منطقه سوادکوه این غار به نام لاپ کمر شناخته شده است و مردم روستاهای اطراف نیز این غار را به نام های دیوکالی به معنای لانه‌ی دیو می شناسند.

از جمله ویژگی های مهم این غار میتوان به دروازه ی عظیم ورودی آن اشاره کرد که در جهان کم نظیر است به طوری که طول این ورودی طبیعی و عظیم به چهل متر می رسد.

 

جاهای دیدنی مازندران غار اسپهبد خورشید (۲)

 

شایان ذکر است در برابر ورودی غار دیواری از سنگ و ساروج بنا شده است که تا مدخل غار ادامه دارد. ساخت این دیوار به دوره ساسانیان مربوط می شود. در مقابل غار وجود یک پرتگاه بزرگ سبب سخت شدن ورود به این غار میشود و در قدیم به دلیل وجود آب آشامیدنی در این غار از آن به عنوان پناهگاه و محل مقاومت استفاده می شده است. احتمالا برای همین مصارف بوده است که درون غار اتاق هایی ساخته شده است.

لازم به ذکر است ساخت این اتاق ها نیز به زمان ساسانیان باز می گردد. این غار در فهرست آثار ملی ثبت شده است البته برای ثبت در فهرست آثار جهانی نیز تلاش هایی شده است اما هنوز به ثمر ننشسته است.

نکته مهم: دسترسی به این غار از طریق جاده ی فیروزکوه به تهران امکان پذیر است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 3.3 از 5 (از مجموع 1 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

 • Ali.Aziminia

  Ali.Aziminia - 1395/3/25

  از کنار جاده دیده میشه - متاسفانه دقیقا روبروش پره از کارگاه ساختمانی و ماشین آلات که دارن کوه رو میتراشن! من رغبتی نکردم بالا برم و از نزدیک ببینمش - به همون دیدار از کنار جاده بسنده کردم - بهرحال دیدنش حتی از دور جذابه

یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی