عمارت کاظمی
گزارش خطا

عمارت کاظمی

جاهای دیدنی تهران: عمارت کاظمی

 

عمارت کاظمی مربوط به دوره قاجار است و در تهران، خیابان ۱۵ خرداد واقع شده است. سرای کاظمی متعلق به سید کاظم وزیردواب است که از ماموران محمد شاه بوده است.

عمارت کاظمی یا همان سرای کاظمی که «خانه موزه تهران قدیم» نام جدید آن است از خانه‌های قدیمی تهران، در محله چاله میدان قدیم در همسایگی امام زاده یحیی با ارزشی استثنایی قرار دارد .

این اثر در تاریخ ۳ بهمن ۱۳۷۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بنا همانند خانه‌های سنتی ایرانی شامل بیرونی، اندورنی، آب انبار، مطبخ، اصطبل است.

جاهای دیدنی تهران عمارت کاظمی (۲)

 
حیات بیرونی در جنوب و اندورنی در شمال واقع شده است و خانه فعلی بخش کوچکی از مجموعه ای بوده است که اکنون جدا شده است. آنچه از قسمت اصلی این خانه بازمانده است قسمت شاه نشین است که یک طبقه زیر و یک طبقه روی دارد.

بادگیرها و تزیینات بیرونی و نمای زیبای آجری و پنجره‌های ارسی از ویژگی‌های منحصر به فرد معماری این ساختمان است. با استفاده از ویترین‌های شیشه ای اشیا و ابزاری که از زمان قاجار تا دوره پهلوی اول جمع آوری شده به نمایش گذاشته شده است.

حتی تحولات پوشش از سال ۱۳۱۰ تا سال ۱۳۱۴ هم در این مجموعه به نمایش گذاشته شده است که هم لباس سنتی دوره قاجار و هم تحول لباس‌های سنتی به لباس فرنگی را نشان می دهد. ( کلاه پهلوی، کت و شلوار و کروات) قسمتی از طبقه همکف به مرکز اسناد و کتابخانه اختصاص دارد که شامل کتاب‌های مجموعه تاریخ تهران، معماری هنر و همچنین تحقیقات میدانی که میراث فرهنگی انجام و شناسنامه های ثبتی بناها است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر

نزدیک ترین مراکز اقامتي به این محل :

نزدیک ترین مراکز تفريحي به این محل :

نزدیک ترین مراکز خريد به این محل :

نزدیک ترین جاذبه هاي گردشگري به این محل :
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی