عمارت دیوانخانه شیراز
گزارش خطا

عمارت دیوانخانه شیراز

  • به روز رسانی : ۲۴/۹/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 635
  • ایران Iran - استان فارس - شیراز
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: فارس، شیراز، ابتدای خیابان 22 بهمن، پشت ساختمان مربوط به اداره مخابرات

جاهای دیدنی شیراز: عمارت دیوانخانه شیراز

 

این بنای تاریخی در شهر شیراز و نزدیک ارگ کریم خانی، در ابتدای خیابان ۲۲ بهمن و در پشت ساختمان مربوط به اداره مخابرات عمارت دیوانخانه قرار گرفته است.که در گذشته به عمارت دیوان خانه کریم خان زند نامیده می شده است.

هنگامی که کریم خانی زند در سال ۱۱۸۰ هجری قمری شیراز را پایتخت خود انتخاب کرد. ساخت این بنا آغاز و تا آخر عمر کریم خان یعنی سال ۱۱۹۳ هجری قمری ساخته شده است.

مساحت  آن برابر با ۸۴۰ متر مربع از آجر و سنگ ساخته شده است. کریم خان  این عمارت را  مرکز حکومتی و رسیدگی برامور اداری حکومت و شکواییه ها و تقاضای مردم قرارداد. که از دوره زندیه تا زمامداری پادشاهان قجری و بعدها در دوره پهلوی مورد استفاده سه سلسله قرار گرفته است. و همواره شاهد سیاستمداران و نمایندگان مردم در شیراز بوده و به همین دلیل به یکی از سیاسی‌ترین عمارت‌های تاریخی کشور مبدل شده است.

 

جاهای دیدنی شیراز عمارت دیوانخانه شیراز (۳)

 

عمارت دیوانخانه از تالاری بزرگ تشکیل شده است که به سبک و معماری اصفهانی می باشد. از ویژگی مهم این  معماری می توان به نقاشی های بسیار زیبا در تمام بدنه ساختمان، مقرنس کاری های روی چوب و سنگ ، مقرنس کاری های گچی و حجاری های روی سنگ با نقوش حیوانات و گیاهان اشاره کرد.

این عمارت دارای ایوان مرکزی با سقف بلند و مسطح که دو ستون سنگی مرمرین بلند نیز در جلوی آن قرار دارد. بعداز سقوط حکومت زندیه و روی کار آمدن حکومت قاجار به فرمان آقا محمدخان این دو ستون مرمرین بزرگ به تهران انتقال یافت و درکاخ گلستان نصب گردید و بجای آن دو ستون چوبی نصب شد. در دوره قاجاریه تبدیل به مرکز پست و تلگراف هند و اروپا شد. در دو طرف تالار اتاق هایی دیده می شود  که محل انجام امور دفتری خاندان زندیه بوده است. و دارای پوشش مقرنس می باشد که روی آنها نقاشی شده و پنجره اتاق ها هم دارای گره کاری چوبی است. و در جلوی تالار سنگ های بزرگ تصاویر جنگ رستم و اشکبوس و در دو طرف آن دو شیرو دو باز حجاری شده است. این عمارت دو حوض بزرگ است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی