علم کوه
گزارش خطا

علم کوه

  • به روز رسانی : ۲۹/۹/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 1,115
  • ایران Iran - استان مازندران - کلاردشت
  • نوع : جاهای دیدنی مناظر طبیعی
  • آدرس: مازندران، کلاردشت، جاده رودبارک به ونداربن، بعد از ونداربن

جاهای دیدنی مازندران: علم کوه

 

علم‌کوه کوهی مرتفع در شهرستان کلاردشت است که ارتفاع قله ی آن ۴۸۵۰ متر است و در منطقه تخت سلیمان، استان مازندران واقع شده‌است.

شایان ذکر است قله علم کوه پس از قله دماوند دومین قله بلند ایران به حساب می آید. علت اصلی شهرت این قله به دلیل وجود دیواره ‌ایست که در دامنه شمالی آن واقع است و دارای فنی‌ترین و سخت‌ترین مسیرهای سنگ نوردی و دیواره‌ نوردی در ایران است به طوریکه برای صعود به آن باید در ورزش سنگ نوردی بسیار حرفه ای بود.

این دیواره دارای ارتفاعی تقریبا برابر با ۵۵۰ متر است که از گرانیت تشکیل شده است. البته در برخی موارد ارتفاع این دیواره ۸۰۰ متر اعلام میشود که علت این اختلاف در اعداد به حساب آوردن ارتفاع یخچال معروف علم کوه است.

 

 

جاهای دیدنی مازندران علم کوه (۴)

 

نزدیکترین شهرها به این منطقه در استان مازندران رودبارک و کلاردشت هستند. از استان تهران هم پراچان و طالقان نزدیکترین شهرها به این منطقه به حساب می آیند. جبهه شمالی این کوه مشرف به کلاردشت و جبهه جنوبی این کوه نیز مشرف به طالقان است.

از نظر آب و هوا هم پائیز و زمستان علم کوه همراه با بارش برف بسیار سنگین و طوفان و بوران و همچنین بهمن های سنگین و پی در پی همراه است. این شرایط آب و هوایی در بهار هر سال نیز ادامه دارد ولی در تابستان هوا معتدل تر می باشد.

باد غالب از جناح غربی و از جانب منطقه سه هزار بر ناحیه می وزد و آب مصرفی در سرچشمه های متعدد آن به وفور یافت می گردد. منطقه علم کوه چون سبلان دارای یخچال های بزرگ دائمی است که از هر سوی آنرا در بر گرفته اند.

اگر کوهنورد حرفه ای هستید افتخار صعود به این قله را در کارنامه ی حرفه ای خود ثبت کنید.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی