عزاداری محرم در هرمزگان
گزارش خطا

عزاداری محرم در هرمزگان

عزاداری محرم در هرمزگان

 

عزاداری محرم در هرمزگان در سراسر استان برگزار می شود و در مساجد و تکایا مجالس عزادارى برپا مى‏گردد. در شهرستان رودان با فرا رسیدن ماه محرم مردم شیعه استان لیستى تهیه نموده و از مردم جهت انجام عزادارى و روضه‏خوانى پول جمع‏آورى مى‏نمایند. کسانى که سرمایه‏اى دارند و باغ و ملک خود را وقف امام علیه‏السلام و خدا نموده‏اند شخصا مبادرت به امر عزادارى و روضه‏خوانى مى‏نمایند.

در بندرعباس با شروع ماه محرم سوگواران حسینى با به راه انداختن حسینیه‏ها، سوگ خود را آغاز مى‏کنند و با رسم‏هایى چون علم گردانى، جریده گردانى، نوحه‏خوانى، تعزیه و سینه‏زنى به شیوه‏هاى محلى، عزادارى خود را شکل مى‏دهند.

در روز تاسوعا مراسم تعزیه برگزار مى‏شود و پس از آن مراسم تشیع جنازه نمادین و حمل حجله برگزار مى‏شود. براى این منظور تا ظهر تابوت و حجله‏اى چوبى را در بیرون شهر در حسینیه آماده مى‏کنند و با پارچه‏اى سفید پوشانده و با گل و آئینه و خلخال تزئین مى‏کنند.

عزاداری محرم در هرمزگان (۳)

اواخر شب، تعزیه «حنابندان قاسم علیه‏السلام» اجرا مى‏شود و حجله در خیمه‏گاه قاسم بن حسن علیه‏السلام قرار مى‏گیرد و در نیمه‏هاى شب و در اواخر تعزیه، زنان نیازمند، سینى هاى خالى خود را پیش مى‏آورند و در برابر حجله و شبیه قاسم بن حسن علیه‏السلام قرار مى‏دهند تا با دست خود، آنها را متبرک سازند.

در شب و روز نهم و دهم محرم سینه‏زنها به طور منظم در سطح شهر راه مى‏افتند و در یکى از مساجد یا تکایا که نسبت به سایر مساجد و تکایا مرکزیت دارد، جمع مى‏شوند و به سینه‏زنى مى‏پردازند، بعد از مراسم سینه‏زنى، روضه‏خوانى در همانجا شروع مى‏شود و مجلس آن روز یا آن شب پایان مى‏یابد، شب یازدهم محرم مراسم شام غریبان انجام مى‏شود. پس از انجام مراسم سرِگ (عزادارى) به اتمام مى‏رسد.

در جزایر خصوصا جزیره کیش ماه محرم براى محلیان سنى و شیعه یکسان است. سنى‏ها، روز نهم محرم روزه مى‏گیرند و روز دهم در مراسم عزادارى شیعیان شرکت مى‏کنند، ولى سینه نمى‏زنند.

سایر عزاداری ها:

محرم در چهار محال بختیاری

VN:F [1.9.16_1159]
زمان برگزاری مناسب
فراهم بودن امکانات رفاهی برای مسافران
ارزش بازدید
امتیاز: 4.7 از 5 (از مجموع 1 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب پیشنهادی