شهر جرجان
گزارش خطا

شهر جرجان

  • به روز رسانی : ۱۹/۳/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 907
  • ایران Iran - استان گلستان - گنبد کاووس
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: گلستان، سه کیلومتری جنوب غربی گنبد کاووس، خیابان رسالت، شهر جرجان

جاهای دیدنی گلستان: شهر جرجان

 

شهر تاریخی جرجان در سه کیلومتری جنوب غربی شهر گنبدکاووس در استان گلستان واقع است. شهر تاریخی جرجان دارای معماری و شهرسازی بسیار پیشرفته بوده است، همچنین دارای فاضلاب شهری، خیابان هایی با سنگفرش‌های منقش آجری و سیستم آبرسانی به خانه‌ها بوده است.

در کاوش ها این شهر یکی از مراکز صنعت آبگینه و سفال و صنعت شیشه و سفال گری در دوره‌های بعد از اسلام یعنی سده پنج و شش هجری شمسی بوده است.

 

جاهای دیدنی گلستان شهر جرجان (۲)

 

دیوارهایی برای حصارهای داخلی، خارجی و خندقی بین دو دیوار داشته که اهالی شهر را از هجوم دشمنان حفظ می‌کرد. و مصالح ساختمانی از آجر، سنگ و گچ بوده است. خیابان‌ها و گذرهای جرجان شبکه بندی داشته که از شمال به جنوب و از شرق به غرب و همه شهر را در برگرفته است. یکی از خیابان‌ها از دو نقطه شهر امامزاده یحیی (ع) را به گرگان رود ختم کرده است.

این شهر در دوران سامانیان بر روی خرابه های به جای مانده از شهری ساسانی ساخته شد و به صورت چند ضلعی نامنظم است. از جاذبه جرجان، تالار ستوندار و کوره‌های آهنگری ،کانال فاضلاب سراسری بوده که در بهداشت شهر از اهمیت زیادی داشته است. این کانال سرپوشیده بوده که با آجر و به صورت طاق گهواره ای ساخته شده است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی