شهر تاریخی دشت حلقه
گزارش خطا

شهر تاریخی دشت حلقه

  • به روز رسانی : ۱۵/۱/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 904
  • ایران Iran - استان گلستان - گنبد کاووس
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: گلستان، جاده آزاد شهر به مینودشت، خروجی سارلی سفلی، غرب روستای سارلی سفلی

جاهای دیدنی گلستان: شهر تاریخی دشت حلقه

 

شهر تاریخی دشت حلقه یا دشت قلعه متعلق به دوران اشکانی و ساسانی می باشد که پیرامون این شهر باستانی ۷ کیلومتر و مساحت آن ۳۳۸ هکتار است و در سه کیلومتری شمال جاده گرگان ـ مشهد و حد فاصل شهرستان های مینودشت و آزادشهر و در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان گنبد کاووس، در دهستان القجر واقع شده است.

بنای دشت قلعه به صورت هشت ضلعی نا منظم می باشد. کاوش های باستان شناسی در سال های اخیر نشان می‌ دهد تپه ای که شهر برروی آن واقع شده است، مربوط به دوران پیش از تاریخ است. به نظر می ‌رسد که گبری قلعه در شمال غربی این شهر به عنوان قلعه نظامی ‌بنا شده و بعد از مدتی همزمان با افزایش قدرت سیاسی اشکانیان، شهر بزرگ دشت حلقه احداث گردیده است.

 

جاهای دیدنی گلستان شهر تاریخی دشت حلقه (۲)

 

این قلعه با دو حصار بزرگ داخلی و خارجی با ارتفاع ۴ متر و ۷۵/۶ متر شهر را محصور کرده است.که خندقی به عرض ۵۳ متر در فاصله دو دیوار که در برخی مکان ها به ۶۰ متر نیز می ‌رسد، حفر شده است.

تپه مرتفعی به مساحت سه هکتار و به ارتفاع بیست متر و پیرامون ۸۲۴ متر وجود دارد که به احتمال قوی دژ یا اکروپل شهر بر روی تپه بنا شده است. این شهر تاریخی در تاریخ ۲۹/۱۰/۵۳ به شماره ۱۰۱۷ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی