شهر باستانی تمیشه
گزارش خطا

شهر باستانی تمیشه

  • به روز رسانی : ۱۶/۱/۱۳۹۵
  • تعداد بازدید : 1,068
  • ایران Iran - استان گلستان - کردکوی
  • نوع : جاهای دیدنی متفرقه
  • آدرس: گلستان، کردکوی، جاده کردکوی به گلوگاه، خروجی سالیکنده به سمت سرکلاته

جاهای دیدنی گلستان: شهر باستانی تمیشه

 

تمیشه از جمله شهرهای باستانی ایران در شرق تبرستان بوده است که بازمانده ها و بقایای این شهر تاریخی، از زمان ساسانیان و انوشیروان، بر روی تپه‌ها و برجستگی‌های بلند و پست قسمت غربی روستای کلاته ی خرابشهر شهرستان کردکوی دیده می شود.

از این شهر باستانی و زیبا در شاهنامه نیز یاد شده است. در زمان ساسانی انوشیروان دیواری آجری در این شهر بنا کرد تا از حمله ترک ها به تبرستان جلوگیری کند که هم اکنون نیز بقایای آن نیز برای گردشگران باقیست.

شهر تمیشه تا پیش از حمله مغولان در گرگان و طبرستان شهری بزرگ و بسیار آباد بوده است. در اصل بقایای شهر تمیشه در غرب روستای سرکلاته واقع شده است و هم اکنون از آن با نام روستای سرکلاته یاد می شود. نام کنونی روستا از خرابه‏ های شهر تمیشه گرفته شده و به نام سرکلاته خرابشهر معروف شده است.

 

 

جاهای دیدنی گلستان شهر باستانی تمیشه (۲)

 

روستای کوهپایه‏ای سرکلاته، با بافت مسکونی متمرکز، در شیبی ملایم واقع شده است. آب و هوای این روستا معتدل است و اقلیم آن نیز کوهپایه‏ای و خزری است. فاصله روستا تا دریا نیز بسیار کم می باشد.

گویش اهالی روستای سرکلاته زبان محلی مازندرانی است و مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند. خانه ها معماری سنتی دارند و سقف خانه ها از نوع شیروانیست و اکثرا با چوب و کاهگل ساخته شده اند. از جاذبه های روستا می توان به چشم انداز زیبای جنگل های زیبا و به هم پیوسته شمال با درختان پهن برگ راش و آزاد، خروش رودخانه های پرآب روستا با کناره های سبز و زیبای آنها، مزارع پنبه، شالیزارها، گل‏های رنگارنگ و همچنین زرد کلزا و چشمه‏های متعدد درون جنگل‏های انبوه نام برد که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کنند و فضایی رویایی را برای گردشگران فراهم آورده اند.

علاوه بر این جاذبه های طبیعی و بکر، جاذبه های تاریخی و مذهبی بسیاری از جمله بقایای شهر تمیشه و کوره‏های آجرپزی در بخش شرقی روستا قرار گرفته که توجه گردشگران بسیاریرا به سوی خود جذب می کند. مسیر دسترسی روستا از شهر کردکوی می باشد و جاده ای آسفالته و مناسب دارد.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی