سنگ نگاره های کورانگون رستم
گزارش خطا

سنگ نگاره های کورانگون رستم

  • به روز رسانی : ۲۴/۹/۱۳۹۴
  • تعداد بازدید : 671
  • ایران Iran - استان فارس - رستم
  • نوع : جاهای دیدنی بناهای دیدنی و تاریخی
  • آدرس: فارس، رستم، 25 کیلومتری شهر نورآباد، منطقه ستلان منگودرز

جاهای دیدنی فارس: سنگ نگاره های کورانگون رستم

 

سنگ نگاره های کورانگون در حدود ۳۰۰ کیلومتری شیراز و ۲۵ کیلومتری شهر نورآباد ممسنی در نزدیکی دهستان فهلیان در کوه کورنگون با ارتفاع تقریبی ۱۰۰ متری در لبه پرتگاهی عمیق و در حاشیه رود بزرگ فهلیان واقع شده است که قدمت تاریخی آن به ۲۴۰۰ سال قبل از میلاد بر می گردد.

این منطقه که دارای نقوش برجسته ی بسیار زیبایی می باشند در سال ۱۳۰۰ خورشیدی توسط بارون افن هم کشف شد و در سال ۱۳۰۳ خورشیدی پروفسور ارنست هرتسفلد آلمانی کاوش های باستان شناسی را بر روی آن انجام داد.

در این نقوش شاه و خدا و گروهی از همراهان آن تراشیده شده اند که در دست راست خدا ظرف آب قرار دارد که آب در دو شاخه از آن فوران و به سوی حاضران در مجلس می رود. بخش اصلی نقش ها به پرستش یک زوج مقدس و ۷۲ تصویر بزرگ و کوچک در اطراف آن روایت دارد که با گذشت زمان دچار فرسایش شده است.

 

جاهای دیدنی فارس سنگ نگاره های کورانگون رستم (۴)

 

در نقشی که رو به نابودی است در آن الاهه ای به نظر محبوب به نظر می رسد که بر روی حیوانی شبیه الاهه سومری نشسته که در این نقش چهره ی زن ها در سمت چپ و چهره ی مرد ها در سمت راست و زن ها پوششان بلند تر از مرد ها است وجود دارد.

بنا بر گفته کارشناسان نقش های برجسته مشابه کورنگون در بین النحرین و نقاط باستانی دنیا تاکنون پیدا نشده است و تنها یک نمونه از آن در نقش رستم نزدیک تخت جمشید مشاهده شده که تا نیمه دوم قرن سوم میلادی پا برجا بوده اما بعدا آن را محو و چهره بهرام دوم را بر آن تعبیه کرده اند.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی