سد گلستان یک و دو
گزارش خطا

سد گلستان یک و دو

جاهای دیدنی گلستان: سد گلستان یک و دو

 

سد گلستان یک در فاصله دوازده کیلومتری شمال شرقی شهرستان گنبد کاووس واقع شده است. این سد از نوع خاکی همگن می باشد. و به جهت توسعه اراضی ساحل راست رود با ایجاد شبکه آبیاری و زهکشی تحت فشار به وسعت حدود ده هزار هکتار کنترل و مهار سیلاب‌های مخرب سالانه احداث شده است.

سدگلستان از نوع خاکی همگن می‌باشد که ارتفاع آن از پی بیست و شش متر، ارتفاع از کف هفده متر، طول تاج سد هزار و سیصدمتر، عرض تاج سد ده متر و ضخامت در پی دویست متر میباشد. جنس تکیه گاه‌ها خاک لس، عمق آبرفت بیش از دویست متر، حجم مخزن هشتاد و شش میلیون متر مکعب،حجم مخزن در مواقع سیلابی صد و سی و پنج میلیون متر مکعب و وسعت مخزن در سیلاب طرح هجده کیلومتر می‌باشد.

میزان مصارف آبی کشاورزی چهل و چهار میلیون متر مکعب،کمک به حجم آب قابل تنظیم سد وشمگیر سی و هشت میلیون متر مکعب است.

 

جاهای دیدنی گلستان سد گلستان یک و دو (۱)

 

پس از سیل سال هزار و سیصد و هشتاد و یک سد گلستان از رسوبات ناشی از سیل پر شد و پس از مدتی سد گلستان دو در فاصله ای بالاتر از از سد قبلی احداث گردید.

با احداث سد گلستان دو در مجاورت شهر کلاله در سال هزار و سیصد و هشتاد و سه نیز ظرفیت کنترل سیل تقویت شد، به طوریکه در سیل اخیر شرق گلستان علیرغم حداکثر دبی لحظه ای ورودی هزار و نهصد متر مکعب در ثانیه به سدهای گلستان یک و دو و آورد حجمی معادل پنجاه و چهار میلیون متر مکعب ، هیچگونه آسیبی به پایین دست وارد نگردید .

براساس پیش بینی‌ها ،‌چنانچه سدها ی گلستان یک و دو ، وجود نداشت ،در سیل اخیر شهر‌های گنبد ، انبارالعلوم ، آق قلا ،‌گمیشان و تعداد زیادی از روستاهای مسیر و اراضی زیادی دچار خسارت می‌گردید و یک فاجعه ملی رخ می‌داد. پس مجموع سدهای یک و دو از زمان احداث تا کنون از وقوع حداقل سه فاجعه ملی در سیلهای سال هشتاد، هشتاد و یک و هشتاد و چهارجلوگیری نموده اند.

VN:F [1.9.16_1159]
زیبایی و جذابیت
فاصله مناسب از شهر
مسیر دسترسی مناسب
ارزش بازدید
امتیاز: 0.0 از 5 (از مجموع 0 رای داده شده)

لیست محصولات

ردیف نام محصول نوع محصول توضیح قیمت

بدون نظر
یا
انتخاب مکان مورد نظر :

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی